AnasayfaSosyal MedyaTrump, Şimdi de Sosyal Medya Devlerinin Peşine Düştü

Trump, Şimdi de Sosyal Medya Devlerinin Peşine Düştü

Donald Trump, aralarında Google, Facebook ve Twitter’ın da bulunduğu sosyal medya devlerine soruşturma açıyor.

Beyaz Saray’dan gelen bilgilere göre ABD Başkanı Donald Trump, dünyaca ünlü şirketlere soruşturma açmaya hazırlanıyor. Tekelcilikle mücadele etmek amacıyla yetkililer tarafından hazırlanan ve Google, Facebook, Twitter gibi teknoloji devlerini hedef alan kararname, şu anda yalnızca ABD Başkanı’nın imzasını bekliyor.

Geçmiş tarihlerde Amazon, Apple ve Google gibi şirketlerle karşı karşıya gelmiş olması nedeniyle ABD Başkanı’nın bu kararnameyi imzalayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Kararnamenin uygulama koyulmasıyla şirketlerin sanal ortamdaki etkinlikleri yakından incelenecek, haksız rekabet ortamı yaratıp yaratmadıkları değerlendirilecek.

Donald Trump sosyal medya
Görsel: The Social Clinic

Elbette bu kararnamenin kanunlara uygun şekilde çalışan şirketler açısından zararsız olacağı söylenebilir, ancak Trump’ın kararnameyle “intikam” almaya çalıştığı yönünde söylentiler de mevcut. ABD Başkanı, sosyal medyayı kontrol eden şirketlerin muhafazakar / cumhuriyetçi kesimi susturmaya çalıştığını, diğer kesimlere ise kural ihlali durumunda bile hoşgörü gösterildiğini dile getirmişti. Kararnamede adı yer alan sosyal medya devlerinin tümü politik görüşlerden uzak olduğunu, herkese ve her kesime eşit şekilde davranıldığını savunuyor. Bu nedenle soruşturmanın sonucu yalnızca maddi olarak değil, aynı zamanda şirketlerin marka değeri açısından da çok önemli.

KAYNAKBloomberg

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler