AnasayfaHaberlerRaspberry Pi Toplam 5 Milyon Satış Rakamını Aştı

Raspberry Pi Toplam 5 Milyon Satış Rakamını Aştı

Birçok farklı amaç için kullanılabilen tek kartlı bilgisayar modeli Raspberry Pi, toplamda 5 milyondan fazla satış rakamına ulaştı.

İlk olarak 29 Şubat 2012 tarihinde piyasaya sürülen Raspberry Pi, aradan geçen 3 yılın ardından oldukça popüler hale geldi. Bu ayın başında duyurulan ve 35 dolar fiyata sahip olan yeni Raspberry Pi 2 modeli de kullanıcıları tarafından oldukça ilgi görmüştü. Birçok farklı amaç doğrultusunda kullanılabilen bu mikro-bilgisayarlar, şimdi de aradan geçen 3 yılın ardından toplamda 5 milyondan fazla satış rakamına ulaştı.

Raspberry Pi’nin resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan duyuruda, 5 milyondan fazla Raspberry Pi satışı gerçekleştirildiği belirtildi:

Raspberry Pi piyasaya ilk sürüldüğünde amaç olarak Birleşik Krallık’taki öğrencilerin kodlamayı öğrenmesi hedeflense de; kısa süre içerisinde tüm dünyada birçok kesim tarafından kullanılabilen popüler bir cihaz haline geldi. Raspberry Pi Foundation’ın kurucusu Eben Upton’ın yaptığı açıklamaya göre özellikle Kuzey Amerika, Raspberry Pi’nin en fazla popüler hale geldiği ülkelerden biri.

Raspberry Pi 2 Model B teknik özellikleri
Raspberry Pi 2 Model B teknik özellikleri

Düşük fiyatı, küçük boyutu ve birçok farklı amaç için kullanışlı olması Raspberry Pi’yi popüler hale getiren özelliklerinden. Geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen Raspberry Pi 2 modeli de oldukça ses getirmişti. Zira bir önceki modele göre 6 kat daha hızlı olan Raspberry Pi 2 modeli, fiyat olarak da herhangi bir artış göstermeyerek yine 35 dolardan satışa sunulmuştu.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler