AnasayfaHaberlerGoogle'dan Maria Callas İçin Özel Doodle

Google’dan Maria Callas İçin Özel Doodle

Google, tüm zamanların en iyi sopranolarından biri olan Maria Callas için özel bir doodle tasarladı.

Google, dünyanın tüm zamanların en çok tanınan ve en çok ses getiren sopranosu olarak gösterilen Maria Callas’ın 90. doğum günü için özel bir doodle tasarladı.

maria callas doodle
maria callas doodle

ABD doğumlu ama aslen Yunan olan Maria Callas gelmiş geçmiş en iyi soprano olarak gösterilmektedir. Yarattığı skandallar, başından geçen sansasyonel olaylar ve  İtalyan lirik soprano Renata Tebaldi ile girdiği aşağılayıcı münakaşalar ile de oldukça gündeme gelen Maria Callas’ın oyunculuk geçmişi de vardır. Hatta 1956 yılında İtalyan sinemacı Paolo Pasolini’nin ısrarı üzerine Medea isimli filmde başrol oyuncusu olmuştur. Büyük bir bölümü Nevşehir’deki Kapadokya Göreme Tarihi Milli Parkı’nda çekilen film Callas’ın ilk ve son filmi olmuştur.

O dönemde filmle ilgili Milliyet gazetesi tarafından yapılan haber:

maria callas medea
maria callas medea

Maria Callas kimdir?

maria callas
maria callas

New York’ta doğan Maria Callas Atina’da İspanyol soprano Elvira de Hidalgo’nun öğrencisi olmuş, çalışkanlığı ve sanat hevesi ile ilgi çekmiş, sanat yaşamına ise 15 yaşında başlamıştır. Atina Konservatuarı’nda ilk anda sesi kulağa kontralto gibi gelse de daha sonra sesinin oturmaya başlaması ile hocaları onun mezzo-soprano olduğunu farketmiştir. Kendisini bir sanatçı yapmak için uğraşan annesi ile arası daha sonra açılmıştır. Kendisi bunu bir sanatçı olup para kazanmasının ardından annesinin kendisini kıskanmaya başlamasına bağlamıştır.

Callas, kariyerine Yunanistan Ulusal Operası’nda küçük bir rol ile başlamış, Madam Butterfly ve Tristan und Isolde ile ün kazanmaya başlamış, 1947’de Verona’da öne çıkmıştır. Kariyerinin başında Wagner’in operalarını yorumlayan Maria Callas 1953-1954 yıllarında ciddi anlamda kilo vermiştir.

Kariyerinde iyice yükselmeye başlayan Maria Callas, Norma’yı, Carmen’i, Puccini’nin ve Verdi’nin çeşitli operalarını yorumlamış, çıktığı soprano vemezzo-soprano rolleri ile çağının bir numaralı opera şarkıcısı durumuna gelmiş, La Divina unvanı ile kariyerini tamamlamıştır.

1950’lerde dönemin bir diğer ünlü opera şarkıcısı İtalyan lirik soprano Renata Tebaldi ile üstünlük yarışına girmiştir. Karşılıklı atışmalarda bulunan iki sanatçı birbirlerini aşağılayacak demeçler vermelerine rağmen sonunda her ikisi de birbirlerini takdir etmiştir. Tebaldi gibi bir sesi olmasını istediğini belirten Callas’ın ardından, Tebaldi de en iyisinin Maria Callas olduğunu kabul ederek bu üstünlük yarışına son vermiştir.

1957 yılında kocası ile evli iken bir armatör olan Aristotle Onassis ile tanışan Callas daha sonra Onasis ile bir aşk yaşamış ve böylece adını skandallarla da duyurmuştur. Aristotle Onasis ise daha sonra bir başkası ile evlenerek Callas’ın ve kariyerinin sarsılmasına neden olmuştur. Maria Callas 1977 yılında, 53 yaşında iken ani bir kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmiştir.

KAYNAKWikipedia

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler