AnasayfaSosyal Medyaİşletme Sahipleri İçin 5 Sosyal Medya İpucu

İşletme Sahipleri İçin 5 Sosyal Medya İpucu

Günümüzde bir pazarlama aracı olarak da kullanılabilen sosyal medyada işletme sahiplerinin işine yarayacak 5 ipucuna bir göz atın.

Günümüzde birçok pazarlama kanalının bulunduğu günümüzde sosyal medya da etkisini her geçen gün arttırıyor. Geleneksel medya önemini yitirmeye devam ederken bunun yerine geçen sosyal medya kanalları, küçük & büyük tüm işletmelerin hedef kitlesine ulaşmasında büyük rol oynuyor. Ancak sosyal medyanın bu denli büyümesine rağmen halen birçok işletme sahibi bu platformları kendi işletmeleri için nasıl kullanacağı konusunda sıkıntılar yaşıyor.

İşletmenin büyüklüğü ne kadar olursa olsun, tüm işletme sahipleri sosyal medyayı iyi bir pazarlama aracı olarak görmeli ve bunun için etkili sosyal medya stratejileri geliştirmelidir. Peki bu platformları etkili kullanabilmek için işletme sahipleri ne yapmalı? Sosyal medyada var olmak ve hedef kitlelerine ulaşmak için hangi noktalara dikkat etmeli? Hazırladığımız ipuçlarına bir göz atın.

Sosyal medya
Sosyal medya

1. Hedef kitlenizi iyi belirleyin

Çoğu işletme sahiplerinin yaptığı en büyük hatalardan biri, sosyal medyadaki hedef kitlesini iyi tanıyamamalarıdır. Geleneksel medyaya göre çok daha genç nüfusun yer aldığı sosyal medya platformlarında, markalar hitap etmek istediği hedef kitleyi iyi belirlemeli ve sosyal medya stratejilerini bu doğrultuda geliştirmelidir. Bu sayede sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği kampanyalar, yarışmalar, paylaşılan içerikler doğru hedef kitleye ulaşır ve istedikleri geri dönüşümü sağlayabilirler.

2. İçerik paylaşırken bencil olmayın

Sosyal medyayı sadece bir pazarlama aracı olarak görmeyin. Bu platformlarda sadece markanızı ve ürünlerinizi tanıtan içeriklere yer verirseniz, takipçilerinizi bir müddet sonra kaybedebilirsiniz. Zira arada bir sadece takipçilerinizin hoşuna gidebilecek paylaşımlar yapın ve bu sayede kendinizi onlara daha yakın hissettirin.

3. Reklam verin

Sosyal medyadaki takipçilerinizin az olmasından şikayetçiyseniz bu durumu reklam vererek çözebilirsiniz. Sosyal medya platformlarının reklam sistemlerine uygun şekilde reklamınızı hazırlayın ve istediğiniz kitleye ulaşın. Ancak reklamınızı hazırlarken de (reklam sistemine bağlı olarak) yaş, bölge, ilgi alanları vs gibi hedef kitlenize ait spesifik bilgileri mutlaka belirtin ki. Bu sayede markanıza uygun potansiyel müşterilerinizi sosyal medyadaki ağınıza katmış olursunuz.

4. Kampanyalar düzenleyin

Sosyal medyadaki markaların en fazla etkileşim aldıkları konulardan biri de düzenlenen kampanyalardır. Kullanıcılara kendi ürünleriniz ile ilgili çekiliş, yarışma, oyun, indirim vs gibi kampanyalar ile giderseniz, geri dönüşü tahmin ettiğinizden daha fazla olacaktır. Bu sayede hem markanızı tanıtmış olur hem de sosyal medyadaki konumunuzu yükseltmiş olursunuz.

5. Diğer pazarlama kanalları ile entegre edin

Sosyal medya dışında diğer pazarlama kanallarında da çeşitli kampanyalar, reklamlar vs düzenleyebilirsiniz. Ancak bu kanalları bir şekilde sosyal medya hesaplarınız ile entegre etmelisiniz. Örneğin televizyon kanallarına veya gazetelere verdiğiniz reklamlarda izleyicileri/okuyucuları sosyal medya hesaplarınıza yönlendirecek alanlar oluşturmalısınız. Bu sayede farklı alanlardaki potansiyel müşterilerinizi bir araya getirmiş olur etkileşiminizi arttırmış olursunuz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler