AnasayfaHaberlerGoogle'dan Ücretsiz HTML5 Tasarım Aracı: Google Web Designer

Google’dan Ücretsiz HTML5 Tasarım Aracı: Google Web Designer

Google web tasarımcılar ve reklamcılar için çıkardığı yeni aracı Google Web Designer’ı kullanıma sundu.

Google, “profesyonel düzeyde tasarım aracı” olarak nitelendirdiği Google Web Designer aracını ilk olarak geçtiğimiz Haziran ayında duyurmuştu. Bugün ise, Google Web Designer aracının BETA sürümü olarak kullanıma sunulduğunu kendi resmi blogunda duyurdu.

Ücretsiz olarak kullanılabilen Google Web Designer aracı ile, HTML5 tabanlı interaktif görseller, reklamlar ve websiteleri oluşturmak mümkün. Ayrıca yapılan tasarımlar, hem bilgisayar hem de mobil ortama uygun bir şekilde boyutlandırılabiliyor.

Farklı boyutlardaki ekranlar, reklam gösterimlerinde problem yaratabiliyordu ve bu da reklamverenler için oldukça sinir bozucu bir durum haline gelebiliyordu. Bu konuda yapılan şikayetler üzerine Google, reklamverenlerin de kolaylıkla kullanabileceği ve interaktif reklam hazırlayabileceği Google Web Designer aracını duyurarak bu sorunlara da bir çözüm getirmiş oldu.

Google Web Designer
Google Web Designer

Yapılan görsel tasarımların kod yapısını da görmek hatta düzenlemek mümkün. İsteyenler, tasarımın “Kod Bölümü” kısmına tıklayarak istedikleri şekilde düzenleme yapabilirler. Düzenleme bittikten sonra tekrar “Tasarım Bölümü” kısmına gelerek yapılan değişiklikleri görebilirler. Aynı zamanda, kullanıcının bilgisayarında yüklü olan bütün tarayıcıların üzerinde, yapılan tasarımın önizlemesi de yapılabiliyor.

Daha önce herhangi bir görsel düzenleme programı kullananlar, bu aracı da hiç zorluk çekmeden kullanabilirler. Çünkü Google Web Designer yapı olarak diğer görsel düzenleme programları ile benzer özellikler taşımaktadır. Serbest çizim, animasyon yapımı, sahneler, katmanlar, 3D çizim vs. gibi yapıların kullanımı diğer programlarınkine benzemektedir.

Henüz BETA aşamasındaki Google Web Designer ile yapılan tasarımların web entegrasyonu ise yine Google’ın reklam araçları DoubleClick Studio ve AdMob tarafından sağlanmaktadır.

Google Web Designer ile…

  • HTML5 tabanlı görsel ve animasyonlar tasarlayabilir,
  • Yapılan animasyonun arka planındaki kod alanını görüntüleyebilir ve düzenleyebilir,
  • DoubleClick ve AdMod için reklam oluşturabilir veya tüm platformlar için reklam yayınlayabilir,
  • Yeni güncellemeleri otomatik olarak yapabilir,
  • Ve bunların hepsini ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Mac ve Windows için ücretsiz olarak indirilebilen Google Web Designer aracı ile ilgili daha fazla bilgi almak veya indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Baştan sona Google Web Designer’ı öğrenmek isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.

İnceleme ve eğitim videolarını ise Google Web Designer’ın buradaki YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler