AnasayfaİnternetGoogle Hindistan'daki 400 İstasyona Ücretsiz Wi-Fi Kuracak

Google Hindistan’daki 400 İstasyona Ücretsiz Wi-Fi Kuracak

İnternet devi Google, Hindistan’da internete erişemeyen kişilere yüzlerce tren istasyonu üzerinden ücretsiz Wi-Fi hizmeti vermeye başlıyor.

Bilim ve teknoloji dünyasının en taze ve en gelişime açık ülkesi olarak bilinen Hindistan, teknoloji devlerinin adeta hedefi haline gelmiş durumda. Facebook, Twitter gibi internet devlerinin yanı sıra Google da Hindistan üzerindeki çalışmalarına hızla devam ediyor.

Google’ın yeni CEO’su Sundar Pichai tarafından yapılan açıklamaya göre Google, şimdi de Hindistan’da internete erişim sağlayamayan kişiler için geliştirdiği ücretsiz Wi-Fi projesini hayata geçiriyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Hindistan’daki tren istasyonlarına kurulacak olan Wi-Fi sistemleri üzerinden yüz milyonlarca kişinin ücretsiz olarak internete erişim sağlayabilmesi amaçlanıyor.

Hindistan’da 300 milyon kişinin online olduğunu ve yaklaşık 1 milyar kişinin de internete erişim sağlayamadığına vurgu yapan Sundar Pichai, başlattıkları projenin Hindistan’daki ve hatta dünyadaki en büyük halka açık Wi-Fi projesi olduğuna da dikkat çekiyor.

Hindistan'daki ücretsiz Wi-Fi hizmetinden ilk faydalanacak olan istasyonlar
Hindistan’daki ücretsiz Wi-Fi hizmetinden ilk faydalanacak olan istasyonlar

Toplamda 400 istasyona kurulacak olan yüksek hızlı ve ücretsiz Wi-Fi sistemleri, ilk etapta (2016’nın sonuna kadar) Hindistan’ın en kalabalık 100 istasyonunda kullanıma sunulmuş olacak. Diğer istasyonlar ise aşama aşama kurulmaya devam edecek.

Teknoloji devlerinin Hindistan kapsamındaki çalışmalarını sadece halka hizmet olarak değil; bir yatırım olarak da düşünülmesi gerektiğinin altını çizmek gerekiyor. Zira Hindistan’ın sahip olduğu kullanıcı (müşteri) potansiyeli, çok büyük bir hacme sahip. Bu da Hindistan’ı teknoloji firmalarının çalışmalarını (dolayısıyla gelirlerini) arttırabileceği bir fırsatlar ülkesi haline getiriyor.

KAYNAKGOOGLE

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler