AnasayfaBilimGoogle'dan Paraşütün Mucidi Andre-Jacques Garnerin'e Özel Doodle

Google’dan Paraşütün Mucidi Andre-Jacques Garnerin’e Özel Doodle

Bugün yani 22 Ekim 2013 tarihinde Google’a girenler Andre-Jacques Garnerin için tasarlanan bir doodle ile karşılaştı. Peki kimdir bu kişi?

Bugün Google‘a girdiğinizde paraşütlü bir doodle ile karşılaşmışsınızdır. Sebebi ise bugünün yani 22 Ekim 2013 tarihinin “ilk paraşütle atlayışın 216. yıldönümü”. Dolayısıyla Google tarafından hazırlanan bu interaktif doodle’a tıkladığınızda paraşütün mucidi Andre-Jacques Garnerin adında bir kişinin arama sonuçları karşınıza çıkıyor. Peki kimdir bu Andre-Jacques Garnerin?

Andre-Jacques Garnerin kimdir?

Andre-Jacques Garnerin
Andre-Jacques Garnerin

Andre-Jacques Garnerin (d. 31 Ocak 1769; Paris – ö. 13 Ağustos 1823, Paris), Fransız havacı ve çerçevesiz paraşütün mucidi olup, Jacques Charles’nın öğrencisidir.

Fransız Devrim Savaşlarının ilk aşamasında Birleşik Krallık Ordusu’na esir düştü ve Avusturya’ya teslim edilerek Buda’da üç yıl tutuklu kaldı. Hapishaneden firar etmek için paraşütü tasarladı. Serbest bırakıldıktan sonra balonla uçmaya devam etti.

22 Ekim 1797’de (Fransız Cumhuriyet Takvimi’ne göre IV. yılın Brumaire ayının 1. günü) Paris’in Parc Monceau mevkiinde 3.000 feet (900m) yükseklğindeki balondan ipekle yapılan paraşütle atladı.

Gökbilimci Joseph-Jérôme Lefrançais de Lalande’nın tavsiyesiyle paraşütü geliştirdi. Eşi Jeanne Geneviève Labrosse ve yeğeni Élisa Garnerin da paraşütle atlatdılar.

Amiens Barışı’ndan sonra eşiyle birlikte İngiltere’yi ziyaret etdip Londra’da paraşüt atlayışını gösterdi. 5 Temmuz 1802’de ressamEdward Hawke Locker’i yanına alıp uçurdu. Ancak Fransa ile Birleşik Krallık arasındaki ilişki bozulunca Fransa’ya döndü.

3 – 4 Ekim 1803’te Moskova ile Polova arasındaki 300 kilometrelik bir mesafeyi ve 22 – 23 Kasım 1807’de Paris ile Clausen(Lüksemburg) arasındaki 395 kilometrelik bir mesafeyi katteti.

Daha sonra Paris’te yeni bir balonu yaparken iş yerinde yaşanan kaza sonucu 13 Ağustos 1823’te öldü.

> Wikipedia

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler