AnasayfaİnternetGoogle, Arama Sonuçlarındaki Sağlık Bilgilerini Hindistan'da Aktif Etti

Google, Arama Sonuçlarındaki Sağlık Bilgilerini Hindistan’da Aktif Etti

Google, ilk olarak 2015’in Şubat ayında, Bilgi Grafiği (Knowledge Graph) kapsamına artık arama sonuçlarında sağlık bilgilerini de göstereceğini duyurmuştu. İlk olarak ABD’de kullanılmaya başlanan özellik, şimdi ise Hindistan’da aktif edilmiş durumda.

Google’ın Bilgi Grafiği üzerinde hepimizin bildiği gibi filmler, önemli kişiler, olaylar, oyunlar, şarkı sözleri ve daha nicesi yer alıyor. Google’ın her fırsatta kullanımını genişlettiği bu servisi yaklaşık 1 yıldır (ABD’de) sağlık bilgileri de sunuyor. Şimdi ise bu özellik Hindistan’da kullanıma sunulmuş durumda.

Sağlık bilgileri neleri kapsıyor?

Google’ın daha önce de belirttiği gibi Bilgi Grafiği kapsamında sunulan sağlık bilgilerinde 400’den fazla medikal durum yer alıyor. Şimdilik sadece İngilizce ve Hintçe desteği bulunan bu alanda, arama yapılan bir hastalık ile ilgili açıklayıcı bilgiler yer alıyor.

Google-Bilgi-Grafigi-saglik-bilgileri

Kullanıcılar bilgi almak istediği bir rahatsızlık ile ilgili arama yaptığında, Bilgi Grafiği üzerinde o rahatsızlık / hastalık ile ilgili kısa bir açıklama, hastalığın belirtileri, yaygınlık durumu vs gibi bilgiler yer alıyor. Google’ın bazı ürünlerinde olduğu gibi “kart” şeklinde sunulan bu bilgiler, ayrıca hastalığın en çok hangi yaş aralığında görüldüğü, kritik bir rahatsızlık durumu olup olmadığı gibi daha fazla detayı da kapsıyor.

Bilgilerin yer aldığı kartlar görselleri de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca bu kartlar daha sonra tekrar görüntüleyebilmek için PDF olarak kaydedilebiliyor. Google ayrıca internet hızı düşük olan -Hindistan gibi- bölgelerde bu kartların daha hafif bir (lite) sürümünü kullanıma sunacağını da vurguluyor.

Google sağlık arama sonuçları

ABD’de bu bilgileri sağlayabilmek adına Mayo Clinic ile işbirliği sağlayan Google, Hindistan’da aktif ettiği bu hizmetini ise Apollo Hospitals ve Columbia Asia Hospitals ile anlaşmış durumda.

Google her ne kadar arama motoru üzerinden sağladığı bu bilgilerin birer “medikal tavsiye” olarak algılanmaması gerektiğini ifade etse de, hastalığı ile ilgili doktora gitmeden bilgi sahibi olmak açısından önemli bir kaynak olacağını söylemek mümkün.

Sinüs Ameliyatında 3D Modelleme Dönemi

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler