AnasayfaHaberlerChrome Uygulamaları Artık Mobil Üzerinden de Kullanılabilecek

Chrome Uygulamaları Artık Mobil Üzerinden de Kullanılabilecek

Bilgisayar üzerinden kullanılabilen Chrome uygulamaları artık iOS ve Android cihazlarda da kullanılabilecek.

Google, geliştiricilerin mobil uyumlu uygulama geliştirebilmeleri için yeni bir araç üzerinde çalışıyor. Yeni araç ile geliştiriciler mobil uyumlu Chrome uygulamalarını geliştirebilecekleri gibi daha önceden var olan Chrome uygulamalarını da mobil cihazlara uyumlu hale getirebilecekler.

Haber, The Next Web sitesinin GitHub arşivinden rastgele buldukları Mobile Chrome Apps sayfası ile ortaya çıktı. Sayfa ise Google’da yazılım mühendisi olarak çalışan Michal Mocny tarafından oluşturulmuştu. Ayrıca geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlenen Google I/O 2013 etkinliğinde konuşan Google mühendislerinden Erik Kay da, Chrome uygulamalarının iOS ve Android platformlara geleceğini söylemişti.

Üzerinde çalışılan yeni araç ile geliştiriciler Apache Cordova geliştirme kitini kullanarak mobil uyumlu Chrome uygulamaları geliştirebilecekler. Bu sayede mobil için uygulama tasarımını düzenleme, bug temizleme, çeşitli kısıtlamaları ayarlama ve test etme gibi özellikleri kullanabilecekler.

Chrome uygulamalarının Android platformlarında çalışabilmesi için Android sürümünün 4 ve üzeri olması gerekiyor. iOS platformları içinse henüz bir gereksinim bilgisi verilmedi. Ancak çalışmalar devam ediyor.

Ne zaman çıkacağı konusunda ise Google çalışanlarından Joe Marini, 2014’ün Ocak ayında beta haliyle kullanılabilir olacağını söyledi. Ancak The Next Web’e gelen bir bilgiye göre Google henüz sistemin kullanıma hazır olmadığını belirtti.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler