AnasayfaTeknolojiApple ve Google'dan COVID-19 risk takibi için iş birliği

Apple ve Google’dan COVID-19 risk takibi için iş birliği

Apple ve Google kamu sağlığı otoritelerine COVID-19 risk bildirimi sağlamak amacıyla iş birliği sağladı.

Her iki şirket, ortak çalışmaları olan ve bluetooth özelliğini kullanarak COVID-19’lu bir hasta ile temasa geçip geçmediklerini gösterecek olan Risk Bildirimi platformununu ilk olarak Mayıs ayında başlatmışlardı. Şimdi ise 6 ABD eyaletinin yer aldığı platformda Risk Bildirim Ekspresi sistemi üzerinden basit bir takip yöntemi sunmayı planlanıyor.

Yapılan açıklamalarına göre kamu sağlığı otoriteleri COVID-19 Risk Bildirimi‘ne salgınla ilgili verilerini gösteren ve ek olarak da kullanıcılara böyle bir bildirim aldıklarında neler yapmaları gerektiğini de anlatabilecek dosyaları gönderebilecekler. Bu basit sistem üzerinden Google ve Apple otomatik olarak kullanıcılara COVID-19’lu biriyle temasa halinde olup olmadığını söyleyebilecek.

Maryland, Nevada, Virginia ve Washington ilgili uygulamayı kullanan ilk eyaletler arasında yer alacak. Risk bildirimi uygulamaları bir kamu sağlığı otoritesinin logosunu ya da ismini taşıyabilecek ancak özelleştirilemeyecek. Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre bu tür risk bildirimleri, yetkin kullanılmasa bile yayılma derecesi üzerinde etkili olacak.

Uygulamanın kullanıcıların kişisel bilgilerini barındırmadığını da belirtmek gerekiyor. Bunun yerine, bildirimler cihazlar arasında bluetooth aracılığıyla aktarılmış olacak.

Önümüzdeki haftadan itibaren iOS için kullanıma sunulacak olan uygulama, Eylül ayının sonlarına doğru ise Android’e gelmiş olacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler