AnasayfaSosyal MedyaZuckerberg, Vergiden Kaçmak İçin Bağış Yaptığı İddialarına Yanıt Verdi

Zuckerberg, Vergiden Kaçmak İçin Bağış Yaptığı İddialarına Yanıt Verdi

"Chan Zuckerberg Girişimi Vakfı standart vakıf statüsünde değil; bir limited şirkettir"

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde Facebook üzerinden Max adını verdikleri kızlarının dünyaya gelmesi sebebiyle servetinin %99’unu Chan Zuckerberg Girişimi Vakfı’na bağışlayacağını duyurmuştu. Bunun üzerine herkes bu haberi konuşmaya başlamıştı. Zira bağış miktarı yaklaşık olarak 45 milyar dolar gibi dev bir miktara denk geliyordu.

Miktarın çok büyük olması birçok tebriği beraberinde getirse de, haliyle bazı söylentileri de açığa çıkardı. Kafaları karıştıran sorulardan biri de “Zuckerberg vergiden kaçmak için mi bu kadar bağış yaptı?” oldu (ABD yasalarına göre ülkede bağış yapanlara %50’lere varan vergi muafiyeti uygulanmaktadır). Bunun yanı sıra, Zuckerberg daha önce açıklamış olsa da, herkes bu bağışın nasıl kullanılacağını konusunu da merak etmeye başladı.

Fotoğraf: Mark Zuckerberg (Facebook)
Fotoğraf: Mark Zuckerberg (Facebook)

“CHAN ZUCKERBERG GİRİŞİMİ VAKFI, STANDART VAKIF STATÜSÜNDE DEĞİL; BİR LİMİTED ŞİRKETTİR.”

Söylentilerin ayyuka çıkması üzerine Mark Zuckerberg, Facebook üzerinden bir başka açıklama daha yaptı. Açıklamada önceden de belirttiği gibi Chan Zuckerberg Girişimi Vakfı ile öncelikli amaçlarının kişiselleştirilmiş eğitim, hastalıklarla mücadele, insanları birbirine bağlama ve güçlü topluluklar oluşturmak olduğunu belirten Zuckerberg, “vergiden kaçma” söylentileri için de şu sözleri dile getirdi:

“Chan Zuckerberg Girişimi Vakfı standart bir vakıf statüsünde değil; limited şirket (LLC) statüsündedir. Bunun bize kar amacı gütmeyen kuruluşlara ödenek sağlama, özel yatırımlar yapma, politik tartışmalara dahil olma gibi avantajları var. Standart vakıf yerine limited şirket statüsünde olmak, bize vergi konusunda bir avantaj sağlamıyor. Ancak amaçlarımız doğrultusunda daha fazla esneklik kazandırıyor.”

Yaptığı açıklama ile birçok kişinin kafasında oluşan sorulara cevap veren Zuckerberg, yapılan yatırımların önümüzdeki dönemlerde daha da artacağını ifade etti.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler