AnasayfaHaberlerWordPress 4.0 "Benny" Yayınlandı

WordPress 4.0 “Benny” Yayınlandı

Yeni önizleme sistemi, yeni ortam görünümü,  yeni eklenti sayfası görünümü ve daha birçok yeniliğin bulunduğu WordPress 4.0 sürümü yayınlandı.

Dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi (CMS) WordPress’in, 4.0 sürümü yayınlandı. Yeni sürüm ile birlikte gelen yenilikler arasında yeni ortam görünümü, yazı içi embed önizlemesi, yeni eklenti sayfası, yeni dil seçenekleri ve daha birçok özellik bulunuyor.

Amerikalı müzisyen Benny Goodman’dan ilham alınarak “Benny” ismini verilen WordPress 4.0 sürümü, devrim niteliğinde yenilikler ile birlikte gelmemiş olsa da, sahip olduğu yenilikler arasında kullanıcılara fayda sağlayacak birçok yeni özellik bulunuyor. Örneğin yazı içerisine embed edilebilen (gömülebilen) içeriklerin artık yazı düzenleme alanında bir önizlemesi olacak. Buna ek olarak daha önceki sürümlerde kaldırılmış olan ve bundan dolayı çok fazla şikayete sebep olan özelleştirilebilir yazı renk seçenekleri 4.0 sürümü ile birlikte geri gelmiş durumda.

WordPress 4.0 Benny sürümü ile birlikte gelen yenilikler

Ortam dosyaları

Yeni sürüm ile birlikte ortam dosyaları daha işlevsel hale getirilmiş. Yeni detay önizleme görünümü ve düzenleme özellikleri ile ortam dosyalarında artık daha rahat hakimiyet kurulabiliyor.

WordPress Ortam Kütüphanesi
WordPress Ortam Kütüphanesi

Embed edilmiş (gömülü) içeriklerin önizlemesi

Yazı içerisine embed olarak yerleştirilen içeriklerin artık önizlemesi yapılabilecek. YouTube, Twitter, Facebook vs gibi platformlardan alınan adresler, yazı içerisine yapıştırıldığında orjinal hali ile eş zamanlı önizlemeye sahip olacak. Buna ek olarak desteklenen embed servislerinin sayısı da artmış durumda. CollegeHumor, YouTube oynatma listeleri, TED konuşmaları da eklenen servislerden bazıları. Tam liste için buraya bakabilirsiniz.

Yazı düzenleme alanı

Geliştirilmiş yazı alanı ile birlikte yazı yazma ve düzenleme işlemleri WordPress 4.0 sürümü ile birlikte daha rahat ve daha odaklanılabilir hale getirildi. Buna göre yazı alanı kaydırılırken artık daha yumuşak ve diğer alanlar ile birbirine girmeden hareket ediyor, düzenleme araçlarına da daha kolay erişilebiliyor.

Eklenti sayfası

Yenilenen eklenti sayfası kullanıcılara artık daha düzenli, görsel içerikli ve grid/ızgara şeklinde görünüm sunuyor. Ayrıca eklenti ararken daha ayrıntılı filtreler de kullanılabiliyor.

WordPress eklenti sayfası
WordPress eklenti sayfası

Genel olarak öne çıkan bu yeniliklerin yanı sıra çeşitli birçok hatalar da giderilmiş durumda. WordPress 4.0 sürümü ile birlikte gelen yeniliklere ayrıntıları ile birlikte buradan ulaşabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler