AnasayfaİnternetWikipedia'daki Tarihi Olayların İnteraktif Yorumu: Histography

Wikipedia’daki Tarihi Olayların İnteraktif Yorumu: Histography

Wikipedia’daki milyarlarca yıl öncesinden günümüze kadar olan tarihi olaylara bir de interaktif zaman tüneli Histography ile göz atın.

Ansiklopedik bir bilgi aradığımızda başvurduğumuz ilk online kaynak olan Wikipedia, özellikle tarihi olaylar konusunda çeşitli kaynaklardan derlenen bilgiler ile bizlere fayda sağlıyor. Ancak kronolojik olarak inceleyebilmek için çok da elverişli bir yapıya sahip olmadığını itiraf etmek gerekiyor.

Matan Stauber tarafından Kudüs’teki Bezalel Academy’de Sanat ve Tasarım final projesi olarak geliştirilen “Histography” isimli yeni platform, bu konuda oldukça yaratıcı ve öğretici bir rol üstlenmiş durumda.

Wikipedia’daki her bir tarihi olayın bir zaman tüneli oluşturulan sunulduğu Histography, kullanıcıların adeta zaman yolculuğuna çıkmasını sağlıyor. İnteraktif olarak hazırlanan zaman tünelinde, her bir nokta bir tarihi olayı simgeliyor ve kullanıcılar bu zaman tünelinde milyarlarca yıl öncesine kadar gidebiliyor.

Histography

İnteraktif zaman tünelinde, Büyük Patlama (Big Bang) olayından günümüze kadar her bir tarihi olay incelenebiliyor. Ayrıca bu olaylar her gün güncelleniyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar dilerse, sol sütundaki menü üzerinden bu tarihi olayları kategorize edebiliyor.

Çeşitli geçiş efektleriyle birlikte görselliğin ön plana çıkarıldığı ve kullanışlı yapısıyla keyifli bir tarihi yolculuk sunan bu platforma histography.io adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bkz: Game of Thrones Dünyası Google Maps’te Olsa Nasıl Görünürdü?

KAYNAKGIZMODO

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler