AnasayfaİnternetTürkiye Adil (!) Kullanım Kotası İle Mücadele Ediyor

Türkiye Adil (!) Kullanım Kotası İle Mücadele Ediyor

Türkiye’deki internet servis sağlayıcıların uzun süredir uyguladığı Adil Kullanım Kotası yeniden Türkiye’nin gündeminde. Peki bu sefer bir umut var mı?

Adil Kullanım Kotası (AKK) Nedir?

Kısaca AKK; internet kullanıcılarının belirli kotayı aşması üzerine internet servis sağlayıcılar (ISS) tarafından uygulanan internet hızını düşürme uygulamasıdır. Ayrıca bkz: Vikipedi

ABD’de ise bir süredir devam eden ve “Ağ Tarafsızlığı” (Net Neutrality) ilkesini savunan bir hareket başlatılmış ve bu hareket geçtiğimiz haftalarda ABD vatandaşlarının zaferiyle sonuçlanmıştı. Öyle ki federal temyiz mahkemesi, Ağ Tarafsızlığı kurallarını onaylamış; internet servis sağlayıcıların internete müdahale etmesini ve Adil Kullanım Kotası gibi kısıtlamalar koymasını da yasaklamıştı.

BKZ: ABD’de Adil Kullanım Kotası Yasaklandı

Ülkemizde ise geçtiğimiz senelerde Adil Kullanım Kotası’na karşı başlatılan kampanyalar kapsamında, internet kullanımının bir vatandaş için ihtiyaç olduğu ve bu ihtiyacın ISS’ler tarafından kısıtlanmaması gerektiği konusunda mücadele verilmişti. Ancak başlatılan kampanyalar her ne kadar yüz binlerce insan tarafından desteklenmiş olsa da, tepkiler boşa çıkmış ve Türkiye’deki internet kullanıcıları istediğini alamamıştı.

Şimdi ise yeniden ülke gündemine getirilmiş durumda. Öyle ki Donanım Haber’de başlatılan yeni İnternette Kotaya Hayır! kampanyası (3. AKK kampanyası) on binlerce kişiye (Change.org imza kampanyası) ulaşmış, hatta TBMM‘nin de gündemine taşınmış durumda.

Forum’da milletvekillerine Twitter’dan DM atma etkinliği düzenleyen kullanıcılar, bazı milletvekillerinden geri dönüş almayı da başardı. Öyle ki Adana milletvekili İbrahim Özdiş konuyla ilgili olarak foruma cevap yazdı ve fotoğrafını paylaştı.

İbrahim Özdiş Adil Kullanım Kotası

Ardından ise Özdiş ilk olarak Şubat ayında verdiği ancak cevap alamadığı soru önergesini 19 Haziran 2016 tarihinde yeniden meclis gündemine getirdi:

Yine cevap alamayan Özdiş, 23 Haziran 2016 tarihinde sorusunu 3. kez tekrarladı:

Bugün (27 Haziran 2016) ise İbrahim Özdiş’in daveti üzerine TBMM’ye giden kampanya topluluğu, Özdiş ile toplantı yapacak ve bir yol haritası belirleyecekler. Konuyla ilgili olarak bir meclis konuşması da hazırlayan topluluk, detayları da kampanya takipçileriyle paylaşacak.

İnternette Kotaya Hayır

WebMasto olarak biz de konuyla ilgili gelişmeleri takip edip aktarmaya devam edeceğiz. Eğer siz de kampanyaya ve topluluğa destek olmak isterseniz aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

DESTEK: Change.org | Facebook | Donanım Haber | YouTube

***

GÜNCELLEME 1 (27.06.2016 / 21:45): Kampanya ekibi davet üzerine Adana milletvekili İbrahim Özdiş ile TBMM’de bir araya geldi. Toplantının başarılı geçtiği açıklaması yapılırken, konuyla ilgili olarak yakın zamanda bir basın toplantısı yapılacağı da bildirildi.

İbrahim Özdiş İnternette Kotaya Hayır Topluluğu

GÜNCELLEME 2 (14.07.2016 / 14:05): Adana milletvekili İbrahim Özdiş, TBMM’de konuyla ilgili olarak basın toplantısı gerçekleştirdi. İlgili basın toplantısı videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

İNTERNETTE KOTAYA HAYIR!

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler