AnasayfaHaberlerTDK "Selfie" Kelimesinin Türkçe Karşılığını Açıkladı: "Özçekim"

TDK “Selfie” Kelimesinin Türkçe Karşılığını Açıkladı: “Özçekim”

Son zamanlarda sanal dünyanın fenomeni haline gelen “Selfie” kavramı Türkçe karşılığını buldu ve TDK tarafından “Özçekim” olarak kayıtlara geçirildi.

Sosyal medyayı kasıp kavuran ve kısa sürede bir fenomen haline gelen Selfie kavramına Türkçe bir karşılık bulabilmek için bir süre önce Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından bir çalışma başlatılmıştı. Çalışmanın sonuna gelindi ve “Selfie” kelimesinin Türkçe karşılığı olarak “Özçekim” kelimesi uygun bulundu.

Özellikle 2013 yılında popülaritesini arttıran selfie kelimesi, Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre yılın kelimesi seçilmişti. Bunun ardından Oscar 2014 ödüllerinde Ellen DeGeneres tarafından paylaşılan ve Twitter rekorlarını alt üst eden bir selfie fotoğraf, bu kavramının tüm dünya tarafından kullanılmasında çok fazla etkili olmuştu.

Buna da bir göz atın >> ASCII Karakterler İle Selfie Fotoğrafınızı Çekin

Ülkemizde de bu etkenlerden dolayı kullanımı artan selfie kavramı, Türk Dil Kurumu’nu bu kavrama Türkçe karşılık bulmaya itti ve çeşitli birçok alternatif kelimeler üzerinde yoğunlaştılar. Önerilerin arasında bulunan “kendi çekim”, “görçek”, “kendinçek”, “bakçek” ve “özçekim” kelimeleri arasından “özçekim” kelimesi selfie kelimesinin Türkçe karşılığı olarak belirledi.

Özçekim kelimesinin kabul edilmesinin hemen ardından TDK’nın Facebook sayfası üzerinden bir “özçekim” paylaşıldı.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler