AnasayfaBilimTarihi Karşılaşmanın Sonucu: AlphaGo: 4 - Lee Se-dol: 1

Tarihi Karşılaşmanın Sonucu: AlphaGo: 4 – Lee Se-dol: 1

Google’ın DeepMind birimi tarafından geliştirilen yapay zeka programı AlphaGo, Go oyununda dünya şampiyonu olan Lee Se-dol karşısında mutlak zafere ulaştı. 5 maçlık oyun serisinin sonucu bugün itibariyle belli oldu ve yapay zeka programı AlphaGo, Lee Se-dol’u 4-1 yendi.

Bir ilk olarak tarihe geçen karşılaşmada, ilk üç oyunu AlphaGo kazanırken; dördüncü oyunu Lee Se-dol, son oyunu ise -oyunun başında büyük bir hata yapmasına rağmen- yine Alpha Go kazandı ve bir yapay zeka yazılımı 2500 yıllık bir geçmişe sahip olan Go oyununda tarihte ilk kez bir insanı (üstelik Go oyununda 18 kez dünya şampiyonu olan bir insanı) yenmeyi başardı.

AlphaGo vs Lee Se-dol Go oyunu karşılaşması

DeepMind kurucusu Demis Hassabis karşılaşmayı “bugüne kadarki en akıl almaz oyun deneyimi” olarak tanımlarken, karşılaşmayı kaybeden Lee Se-dol ise oyunun sonuna gelindiği için üzgün olduğunu, ayrıca psikolojik yaklaşımdan bakıldığında açıklaması güç bir durum olduğunu dile getirdi.

Tarihe geçen bu karşılaşmada ödül 1 milyon dolar olarak belirtilmişti. Yani Lee Se-dol sadece oyunu değil; büyük para ödülünü de kaybetmiş oldu. Ancak AlphaGo’nun kazandığı oyun serisiyle birlikte elde edilen 1 milyon dolarlık ödül boşa gitmemiş olacak; zira Google bu parayı bağış kapsamında değerlendirilecek.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler