AnasayfaHaberlerSosyal Medya + Sözlük + Video = Scorp

Sosyal Medya + Sözlük + Video = Scorp

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde okuyan gençler tarafından hayata geçirilen Scorp, sosyal medya, sözlük ve video kültürüne farklı bir anlayış getiriyor.

Yerli bir sosyal medya girişimi olan Scorp, kullanıcıların pek çok alanda sorularına cevap bulabilecekleri, güncel sorunlar, popüler konular üzerine 15 saniyelik mikro-videolarla paylaşım yapabilecekleri bir sosyal medya platformu olarak yeni medya alışkanlıklarını değiştirecek bir yapıya sahip.

Sosyal medyanın öneminin bilincinde olarak, Türk yapımı bir uygulamanın da pekala global bir markaya dönüşebileceğine inanan üniversite öğrencileri tarafından hayata geçirilen Scorp, 5000’den fazla kullanıcısına yepyeni bir deneyim fırsatı sunuyor.

Scorp
Scorp

Üniversite öğrencilerinden yepyeni bir girişimcilik projesi

Koç Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi Sercan Işık ve 4. sınıf öğrencisi İzzet Zakuto‘nun bu uygulamayı hayata geçirmelerindeki en büyük motivasyon kaynağı, Türkiye’nin  dünyada sosyal medyayı en fazla kullanan 2. ülke olması. Yeni bir mecra arayışına giren ikili, bu noktada ekiplerini genişleterek bir çok farklı üniversiteden öğrenci arkadaşları ile global bir marka yaratma hedefinde yola çıkarak Scorp’u hayata geçirdiler.

Scorp’un şimdiden İstanbul, Ankara, İzmir, Giresun, Antalya gibi şehirler başta olmak üzere toplam 27 üniversitede temsilcileri bulunuyor. Ayrıca ABD’deki Carneige Mellon Üniversitesi’nde de temsilcileri bulunan Scorp’un ekibinde, 300’e yakın üniversite öğrencisi çalışmakta. Platformun hayata geçmesinde yöneticilerden olan Şeyda Gündoğdu ve Sintia Bahar ile; yazılımın ekibinden Övünç Dalkıran’ın da büyük emeği var.

Videolu sözlük Scorp, sosyal medyaya yepyeni bir soluk getiriyor

Kümülatif video paylaşım platformu olan Scorp, kullanıcıların her konuda kendilerini videolu bir şekilde ifade edebilecekleri bir sosyal medya kanalı. Kullanıcıların ister Scorp kimlikleri ile, ister anonim olarak yükleyebilecekleri videolar sayesinde birçok farklı konuda bilgi ve kişisel fikirleri Scorp ağında birikecek. Platformda şu anda yer alan belli başlı kategoriler ise Sanat, Spor, Eğlence, Haber ve Gündem, İlişkiler, Seyahat, Moda, Güzellik ve Üniversite Hayatı. Scorp özellikle üniversite hayatı kategorisi ile sosyal medya platformları arasında bir ilki gerçekleştiriyor.

Scorp uygulaması
Scorp uygulaması

Türkiye’de sanal ortamda gittikçe popülerleşen sözlük konsepti ile 15 saniyelik video çekimini birleştiren Scorp, “videolu sözlük” olarak da nitelendiriliyor. Türkiye’de ilk defa Türk yapımı bir sosyal medya kanalının ortaya çıkması ve bunun üniversiteli öğrenciler arasındaki işbirliği sonucunda oluşması, Scorp’un diğer medya kanalları arasında öne çıkmasında bir diğer etken. İlerleyen zamanlarda gelecek güncellemeler ile, biriken bilgi ve fikir ağında bilirkişi veya uzman diye tabir edilen kullanıcılarla uygulama daha da genişleyecek ve üniversite öğrencileri platforma üye olurken girecekleri üniversite bilgisiyle, üniversitede ve yakın çevrelerinde meydana gelen olayları daha rahat takip edebilecekler.

Üniversite öğrencileri arasında hızla yayılan uygulama, tüm diğer sosyal medya kanallarının önüne geçmeyi hedefliyor. Birçok farklı üniversiteden, farklı öğrenci kulüplerinin de desteği ile kullanıcı sayısını her geçen gün arttıran bu yeni mecra, şimdilik sadece iPhone’da kullanılabiliyor. İlerleyen zamanlarda Android kullanıcılarının da rahatlıkla bu uygulamayı indirebileceklerini belirten Scorp ekibinin hedefi ise, tüm gençlere ulaşabilmek.

Scorp
Scorp uygulaması

Scorp’un partnerleri arasında ise; İstanbul Aydın Üniversitesi Reklamcılık Kulübü, İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgili Girişimciler, Bilken Üniversitesi Brand Club, Koç Üniversitesi Incubation Center, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Kulübü, İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ Girişimcilik Kulübü, Kadir Has Üniversitesi Girişimci İnovatif Liderler, Koç Üniversitesi Girişimcilik Kulübü, Sabancı Üniversitesi Ekonomi ve İşletme Kulübü ve Üniversite Medya Birliği bulunuyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler