AnasayfaHaberlerŞimdi de Google'a Engelleme Kararı Çıktı!

Şimdi de Google’a Engelleme Kararı Çıktı!

Mahkeme, Savcı Kiraz’a ait görüntülerin 01:30’a kadar kaldırılmaması halinde Google’a da erişim yasağı getirilmesine karar verdi.

Türkiye yasaklarla boğuşmaya devam ediyor. Facebook, Twitter ve YouTube‘un ardından şimdi de gözler popüler arama motoru Google’a dikilmiş durumda.

Al Jazeera’nın haberine göre mahkeme, geçtiğimiz günlerde şehit edilen savcı Mehmet Selim Kiraz’a ait görüntüleri barındırması gerekçesiyle Google’a 01:30’a kadar mühlet verdi. Google eğer verilen saate kadar bu görüntüleri kaldırmazsa, mahkeme kararı gereğince Google’a da erişim yasağı gelecek.

İlk önce Facebook, Twitter ve YouTube’u erişime kapatan mahkeme, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’ndan gelen talep üzerine şimdi de Google’a gözünü dikmiş durumda. Eğer mahkemenin Google’a verdiği mühlet içinde ilgili görüntüler kaldırımazsa, alınan karar gereği Google’a erişim tamamen engellenecek.

Google’ın yanı sıra YouTube da payını alacak. Zira mahkemenin kararında; Savcı Kiraz’ın rehin alınması görüntülerinin halen Google arama motorundaki yer sağlayıcı ile bu yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan YouTube internet sitesinde yer aldığı bilgileri geçiyor. Dolayısıyla 21:30’da alınan bu karar, Google’ın görüntüleri kaldırmadığı durumda 01:30’dan itibaren uygulanmış olacak.

GÜNCELLEME (03:45): İlgili içerikler kaldırılmamasına rağmen; içerikler kaldırıldığı gerekçesiyle Google’a erişim engeli kararından vazgeçildi.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler