AnasayfaHaberlerRaspberry Pi'den Daha İnce ve Daha Ucuz Bilgisayar: Model A+

Raspberry Pi’den Daha İnce ve Daha Ucuz Bilgisayar: Model A+

Raspberry Pi Foundation, diğer modellerine göre çok daha ince ve çok daha ucuz olan yeni bilgisayar modelini satışa çıkardı: Model A+.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Model B+’ı duyuran Raspberry Pi Foundation, söz verdiği gibi şimdi de daha ince ve daha ucuz olan yeni Model A+ bilgisayar modelini duyurdu. Raspberry Pi Model A+’ın fiyatı ise sadece 20 dolar olacak.

Daha önce ortalama bir kredi kartı boyutlarında olan Raspberry Pi modelleri (Model A, B ve B+), ihtiyaç konusunda oldukça büyük görüldüğü gibi; 35 dolarlık fiyatıyla da pahalı bulunuyordu. Şirket de bu istekleri karşılamak üzere, Model A+’ı geliştirdi. Buna göre yeni modelde fiyat 15 dolar düşürülerek 20 dolara çekilirken; ağırlık da 23 gram’a kadar düşürüldü.

Raspberry Pi Model A+
Raspberry Pi Model A+

B+ modeli nasıl ki B’nin modern hali olarak piyasaya sunulduysa; Model A+ da bir önceki A modelinin modern versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Model A da bulunan tüm özelliklere sahip olan Model A+ ayrıca yeni teknolojileri de bünyesinde barındırıyor.

2.6 inç’lik bir boyuta sahip olan Model A+ (bir önceki model 3.4 inç’ti.), A modelinde bulunan SD girişinin yerine artık microSD girişine sahip. GPIO pin sayısının 40‘a çıkartıldığı yeni modelde ayrıca ses konusunda da iyileştirmeler bulunuyor.

Model A’da olduğu gibi Model A+’da da networking özelliği yok. Yani bu özelliği kullanmak isteyenlerin yine Raspberry Pi’nin B modellerine yönelmeleri gerekiyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler