AnasayfaBilimPlüton'un Yakından Çekilmiş En Net Fotoğrafı Yayınlandı

Plüton’un Yakından Çekilmiş En Net Fotoğrafı Yayınlandı

2006 yılında gönderilen New Horizons uzay aracı, Plüton’un yakınından geçerek bugüne kadar çekilmiş en yakın ve en net Plüton fotoğrafını dünyaya gönderdi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, yani NASA tarafından ilk olarak 19 Ocak 2006 tarihinde Florida’daki Cape Canaveral uzay üssünden gönderilen New Horizons isimli uzay aracı, daha önce hiç olmadığı kadar Plüton gezegenine yaklaştı. 9 yıl içinde yaklaşık 3 milyar mil (~4.82 milyar km) yolculuk yapan New Horizons bugüne kadar en yakın ve en net Plüton fotoğraflarını da dünyaya gönderdi.

Gönderilen fotoğraflar arasında en yakın ve en net olanı ise görenleri hayli gülümsetti. Zira Plüton’un yüzeyinde kalp şeklini anımsatan kraterler yer alıyor. Yüzeyden Yaklaşık 476 bin mil (~766 bin km) uzaklıktan çekilen bu fotoğrafın orijinal çözünürlükteki (yaklaşık 10 kat daha yüksek) hali ise yakın zamanda NASA tarafından paylaşılmış olacak.

Fotoğrafın büyük hali için üzerine tıklayın.

Yakın ve net Plüton fotoğrafıNASA, çekilen bu fotoğrafın yüksek çözünürlüklü halini yarın paylaşacak. Bu hafta içinde gezegene ait diğer görüntüler; Eylül ayından itibaren ise tüm fotoğraf arşivi paylaşılmış olacak.

Ayrıca bkz: NASA 4K 60fps Kalitesinde İlk Uzay Videosunu Yayınladı

New Horizon’un Plüton’a yaklaştıkça çektiği diğer fotoğrafları ise açağıda bulabilirsiniz:

Plüton Plüton Plüton Plüton Plüton Plüton

NASA New Horizons ekibi çekilen yeni fotoğrafı kutluyor.
NASA New Horizons ekibi çekilen yeni fotoğrafı kutluyor.
KAYNAKNASA

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler