AnasayfaHaberlerPinterest İlk Şeffaflık Raporunu Yayınladı

Pinterest İlk Şeffaflık Raporunu Yayınladı

Popüler resim imleme platformu Pinterest, ilk kez hazırladığı ve 2013’ün son 6 ayını içeren şeffaflık raporunu yayınladı.

Facebook, Twitter ve Google gibi internet devlerinin ardından Pinterest de şeffaflık raporu hazırlamaya başladı. Şirket tarafından Temmuz 2013 – Aralık 2013 arasındaki aylara ilişkin ilk şeffaflık raporunu yayınladı. Rapora göre 2013’ün son 6 ayında, toplamda 13 Pinterest kullanıcısının hesabı için hükümetlerden gelen 7 veri talebi ve 5 mahkeme celbi bulunuyor.

Hükümetlerden gelen hukuki yaptırım istekleri ve türleri - Pinterest
Hükümetlerden gelen hukuki yaptırım istekleri ve türleri – Pinterest

Pinterest’in açıklamasına göre, 11’i eyalet ve yerel şirketler olmak üzere toplamda 12 hukuki yaptırım isteğinin hepsi Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi. Eyalet dağılımı ise California (4), Florida (2), Utah (2), New York (1), Oregon (1) ve Wisconsin (1) olarak belirtildi.

Hükümetlerden gelen talepler
Hükümetlerden gelen talepler

Pinterest ayrıca kullanıcılarına, özel olarak bir yasa ihlali olmadığı sürece bilgilerin verilmeyeceğinin altını çizerken; şirketin aldığı 12 veri talebinin 11’ine olumlu cevap verdiklerini geri kalan 1 tanesini ise geri çevirdiklerini belirtti.

Gelen taleplerin karşılanma sayıları - Pinterest
Gelen taleplerin karşılanma sayıları – Pinterest

Yayınladığı ilk şeffaflık raporunu resmi blogunda duyuran Pinterest, yaptığı açıklamada; bankalardan, telefon şirketlerine ve e-posta sağlayıcılarına kadar bilgi depolayan her şirketin; emniyet teşkilatı, mahkemeler ve bunun gibi birimlerden gelen taleplere cevap vermesi gerektiğini belirtti. Bu taleplerin ise kullanıcılar tarafında bilinmesi gerektiğini söyleyen Pinterest bu yüzden Temmuz 2013’ten Aralık 2013’e kadar olan süreyi kapsayan ilk şeffaflık raporunu yayınladıklarını belirtti. Ayrıca bunu her 6 ayda bir yayınlayacaklarını da vurguladı.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler