AnasayfaHaberlerÖldüğünüzde Facebook Hesabınıza Ne Olacak?

Öldüğünüzde Facebook Hesabınıza Ne Olacak?

Facebook’un yeni duyurduğu Legacy Contact / Hesap Varisi özelliği sayesinde ölen kişinin hesabı otomatik olarak anıtlaştırılacak.

Facebook artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Öyle ki; istatistiklere göre ayda yaklaşık olarak 10 saatimizi Facebook’ta geçiriyoruz. Peki öldüğümüzde Facebook hesabımıza ne olacak? Paylaşımlarımız, fotoğraflarımız, videolarımız ve diğer her şey yok olup gidecek mi?

Facebook, yeni duyurduğu Legacy Contact (Hesap Varisi) ile bu soruya bir çözüm bulmuş durumda. Buna göre Facebook’un yeni Legacy Contact hizmeti sayesinde isteğiniz bir kişiyi, siz öldükten sonra hesabınıza erişebilmesi için tayin edebileceksiniz. Ardından profil sayfanız anılarla dolu bir sayfaya dönüşmüş olacak.

Facebook Legacy Contact profil sayfası
Facebook Legacy Contact profil sayfası

Buradaki sayfa üzerinden ilgili kişinin öldüğü bilgisi Facebook’a iletildikten sonra Facebook bu hesabı anıtlaştıracak (anı sayfasına dönüştürülecek); Legacy Contact, yani hesap varisi ise aşağıdaki işlemleri yapabilme hakkına sahip olmuş olacak:

  • Anıtlaştırılmış sayfanın en üstünde yer alacak şekilde gönderi paylaşabilecek (örneğin bir anı veya özel bir mesaj gibi)
  • Aile bireyleri ve arkadaşlardan gelen arkadaşlık isteklerine yanıt verebilecek,
  • Profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafını değiştirebilecek.

İstediğiniz takdirde, hesap varisinin size ait olan fotoğraf, gönderi ve profil bilgilerinin yer aldığı Facebook arşivini indirmesini de sağlayabilirsiniz. Diğer ayarlar ise o sayfa anıtlaştırılmadan önceki ayarlar ile aynı olarak kalacak. Ayrıca hesabınızı bıraktığınız kişi, hesabınıza normal şekilde giriş yapamayacağı gibi; özel mesajlarınıza da erişim sağlayamayacak.

Bunun yanı sıra eğer isterseniz Facebook’tan siz öldükten sonra hesabınızın tamamen silinmesini de talep edebiliyorsunuz.

Legacy Contact (Hesap Varisi) nasıl seçilir?

Facebook’ta Ayarlar (Settings) sayfasını açın. Buradan Güvenlik (Security) ayarlarını seçin ve en altta yer alan Hesap Varisi (Legacy Contact) kısmına tıklayın.

Facebook Legacy Contact
Facebook Legacy Contact

Açılan sayfadan istediğiniz kişiyi seçtikten sonra o kişiye mesaj gönderin (yine aynı sayfa üzerinden yapılıyor). Ardından seçtiğiniz kişinin arşivinizi indirme hakkına sahip olup olmamasını ayarlayın.

Facebook Legacy Contact
Facebook Legacy Contact

Bunun ardından Facebook o sayfayı normal profil sayfalarından biraz daha farklı bir tasarıma dönüştürüyor ve Legacy Contact olarak ayarladığınız kişinin yaptığı değişikliklere göre sayfayı güncelliyor. Ek olarak ilgili kişinin isminin üzerinde “Remembering” / “Anısına” ibaresi yer alıyor.

Facebook Legacy Contact profil sayfası
Facebook Legacy Contact profil sayfası

Facebook’un bu yeni özelliği şimdilik sadece ABD’de aktif olarak kullanılabilecek. İlerleyen zamanlarda ise tüm ülkelerde kullanıma sunulacak.

[vc_button title=”Facebook’un Pek Bilinmeyen 5 Özelliği ve İpuçları” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/facebookun-pek-bilinmeyen-5-ozelligi-ve-ipuclari”]

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler