Google ve Washington Üniversitesi işbirliğinde yapılan ortak bir çalışma ile internette bulunan milyonlarca fotoğraf time-lapse olarak bir araya getirildi.

Google ve Washington Üniversitesi, ortak geliştirdiği time-lapse projesi ile internet üzerindeki milyonlarca fotoğrafı bir araya getirerek oldukça hoş bir çalışmaya imza attı.

Time-lapse video tekniğine yeni bir soluk getiren araştırma ekibinin bu projesi, standart time-lapse videolara pek benzemiyor. Zira bu projede, çok daha gelişmiş bir sistem kullanılarak milyonlarca fotoğrafın detaylı analizi söz konusu.

Geliştirilen yeni time-lapse tekniğinde, ilk olarak önemli bölgelere ait 86 milyon fotoğraf bir araya getiriliyor. Ardından bu fotoğraflar çekilme tarihine göre sıralanıyor ve her bir fotoğraf belirlenen bir noktaya göre sabitleniyor.

Time-lapse mining
Time-lapse mining

Son olarak, sıralanan fotoğrafların görüntüleri herhangi bir ışık efekti kullanmadan stabilize ediliyor ve görüntülerdeki titreşimler minimize ediliyor.

En Çarpıcı Drone Fotoğrafları (GALERİ)

Tamamen otomatize edilen bu yeni time-lapse tekniğinin ilerde çok daha geniş kapsamlı olarak kullanılarak gelecekteki araştırmalarda kullanılabilir olması bekleniyor. Ayrıca verilen bilgilere göre, yapılan bu çalışmanın kodları ve diğer sonuçları da kısa zaman içinde paylaşılmış olacak.