Anasayfa Teknoloji Mark Zuckerberg'in Gelecek Vizyonu: Yapay Zeka, Telepati ve Sanal Gerçeklik

Mark Zuckerberg’in Gelecek Vizyonu: Yapay Zeka, Telepati ve Sanal Gerçeklik

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, düzenlenen soru-cevap etkinliğinde, gelecek hedeflerini paylaştı.

Geçtiğimiz Salı günü (30 Haziran 2015) bir başka soru-cevap etkinliğini gerçekleştiren Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, gelecek ilgili düşüncelerini, planlarını ve beklentilerini paylaştı.

Her ne kadar Facebook ve diğer şirketlerde çalışan mühendislerin, bir kısmının şu anda da kullanılabildiği yapay zeka, telepati ve sanal gerçeklik teknolojileri üzerinde efor sarfediyor olsa da, bunun artık (şu anki durumları itibariyle) basit teknolojilerden ibaret olduğunu savunanlar da var. Ancak Mark Zuckerberg’in daha büyük…

Düşünce aktarımı (Telepati)

Neredeyse bütün teknolojinin zengin iletişim deneyimi sağlamaya odaklandığını söyleyen Zuckerberg, teknolojinin ilerlemesiyle artık bu iletişimin akıllı telefonlar ve bilgisayarlar ile değil doğrudan kendi zihinleriyle sağlanabileceğini öngörüyor.

“Bir gün, teknolojiyi kullanarak düşüncelerimizi birbirimize aktarabileceğimize inanıyorum. Sadece bir şeyi düşündüğünüzü ve arkadaşınızın bu düşüncenizi aynı anda deneyimlemiş olacağını hayal edin. Böyle bir teknoloji, iletişim teknolojisinin zirvesi olurdu.”

Zuckerberg’un bu düşüncesinde yalnız da değil. Gelecekle ilgili öngörüleriyle ünlü ABD’li bilim insanı ve fütürist Raymond Kurzweil de gelecekte zihinlerimizin bulut sistemiyle bağlantılı olacağını; küçük DNA robotları sayesinde internet ve diğer teknolojiler ile iletişim halinde olabileceğine inanıyor.

Bugün ise mühendisler, üzerinde harici sensör ve alıcıların bulunduğu başlıklar kullanarak basit bir şekilde “yes” ve “no” mesajlarını algılayabilen bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Buna göre başlığı giyen kişi “yes” ve “no” anlamlarına gelen kafa hareketleri veya göz kırpma hareketleri ile başlığı takan diğer kişiye mesaj gönderebiliyor.

Görsel tanımlama yapabilen bilgisayarlar

Zuckerberg bundan yaklaşık iki hafta önce Facebook’un Yapay Zeka (AI) direktörü Yann LeCunn’ın videosunu paylaşarak bu teknoloji ile ilgili düşüncelerini ortaya çıkarmıştı. Videoda kendi öngörülerini anlatan LeCunn, yapay zeka teknolojisinin bir alt alanı olarak bilgisayarların resim ve video gibi görsel verileri algılamasından bahsetmişti.

Facebook görsel tanımlamak teknolojisi

LeCunn ayrıca, ATM cihazlarından Facebook’un fotoğraflarda (otomatik etiketleme için) kullandığı yüz tanıma sistemine kadar bu teknolojinin şu anda kullanıldığını belirtiyor. Zuckerberg ise zaman içerisinde bu çalışmanın en iyi noktaya ulaşacağını ve artık bilgisayarların resimleri ve videoları tanımlayarak, akıcı bir İngilizce ile bunları açıklayabileceğine inanıyor.

Ayrıca bkz: Facebook Artık Yüzünüzü Görmese Bile Sizi Tanıyabilecek

Gökyüzünden internet erişimi sağlayan lazerler

Facebook başta olmak üzere tüm interneti dünya üzerinde olabildiğince fazla kişiye ulaştırmak, Zuckerberg’in önceliklerinden biri. Bu bağlamda Facebook tarafından lazer iletişim sistemi geliştirilmiş durumda. Bu da, dronelara entegre edilen bu lazerler ile kişilerin internete erişmelerini sağlıyor.

“Internet.org kapsamında droneları ve uyduları kullanarak kablosuz ağların kapsama alanında bulunmayan kişileri internet ile buluşturmak için yeni çözümler geliştiriyoruz. Connectivity Lab ekibimiz gökyüzünden veri aktarımı sağlayabilen yeni bir lazer iletişim sistemi üzerinde çalışıyor. Bu sayede uzak mesafelerdeki veri gönderim hızları ciddi oranda artmış olacak.”

Facebook Lazer

Hali hazırda bu yeni projesine başlamış olan Facebook, yeni iletişim yöntemiyle ilgili ilerleme kaydetmeye de devam ediyor.

Hastalık tedavileri

Mark Zuckerberg’in soru cevap etkinliğine katılan bir başka isim, ünlü fizikçi Stephen Hawking’di. Hawking’in Zuckerberg’e yönelttiği soru şöyleydi:

“Benim en çok bilmek istediğim şey; yer çekimi ve diğer güçlerin birleşik bir teorisinin oluşturulup oluşturulamayacağı. Peki senin bilimin cevaplamasını en çok istediğin soru hangisi?.”

Zuckerberg’in yanıtı ise biraz politik olsa da birçok kişinin ilgisini çekmişti. Verdiği yanıt ise şöyle oldu:

“Ben daha çok insanlarla ilgili sorular ile ilgileniyorum. Sonsuza kadar yaşamak mümkün mü? Tüm hastalıkların çözümünü nasıl bulabiliriz? İnsan beyni nasıl çalışıyor? Öğrenme mekanizması nasıl çalışıyor ve öğrenme kapasitesini milyonlarca kat arttırabilmek mümkün mü?

Ayrıca, insanların sosyal ilişkilerinin matematiksel karşılığı olup olmadığını da merak ediyorum.”

Ayrıca bkz: Facebook Psikolojisi: Neden Beğeniyor, Yorum Yapıyor, Paylaşıyoruz?

Yapay zeka teknolojisinin sağlık sektöründe de ilerleme kaydettiğini söylemek mümkün. Hatırlarsanız IBM’nin Watson isimli makinesi 1996 yılında dünya satranç şampiyonu Garry Kasparovu yenmiş; 2011 yılında ise Jeopardy! yarışmasının (Türkiye’de Riziko! ve Büyük Risk gibi uyarlamaları olan bir yarışma programı) şampiyonu Ken Jennings’i yenmişti. Aynı makine yani Watson, şimdi de gözünü hastanelere dikmiş durumda. Doktorlara asistanlık yapan Watson, ABD’deki MD Anderson Kanser Merkezi’nde lösemi hastası olan kişiler için tedavi planları geliştiriyor.

Yapay zeka teknolojisinin sağlık sektörüne etkisi ile ilgili açıklama yapan Montreal Üniversitesi (Université de Montréal) yapay zeka uzmanı Yoshua Bengio ise şunları aktarıyor:

“Machine learning (makine öğrenimi) ve deep learning (derin öğrenme) teknolojilerinin medikal bilimi kapsamında muazzam bir etkiye sahip olacağına inanıyorum. Doğal makine öğrenimi dediğimiz şey, milyonlarca insanı düşünen, semptomları değerlendiren ve noktaları birleştiren bir teknoloji. Bu sayede edinilen kişiye özel bilgiler o kişinin en iyi tedavisi oluyor. Buna ise “kişiselleştirilmiş tedavi” deniliyor.”

Sanal gerçeklik dünyasında yaşamak

Zuckerberg’e, teknoloji ve sosyal medya perspektifinden bakıldığında dünyanın nasıl görüneceği sorusu yöneltildiğinde ise şunları aktardı:

“Sanal Gerçeklik (Virutal Reality, VR) üzerinde çalışıyoruz; çünkü bu teknolojinin telefonlardan sonraki en büyük iletişim platformu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yakın zamanda gün boyunca bize yardımcı olabilecek gözlükler takacağımızı ve deneyimlerimizi bugünkünden farklı bir şekilde paylaşacağımızı düşünüyorum.”

Mark Zuckerberg sanal gerçeklik Oculus Rift

Bildiğiniz üzere Facebook geçtiğimiz sene sanal gerçeklik markası Oculus Rift’i 2 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Soru-cevap etkinliği boyunca verdiği yanıtlara bakıldığında ise, Zuckerberg’in bu teknolojiyi akıllı telefonlarda olduğu gibi bireysel kullanıcıların eline kadar getirmek istediği sonucunu çıkartmak mümkün.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

CareerUp için geri sayım başladı

20 yıllık tecrübesiyle Marmara Üniversitesinin en aktif iş ve kariyer kulübü olan MieS, beklenen etkinlik CareerUp'ı gerçekleştiriyor. "Better Than Ever!" mottosu ile yola çıkılan CareerUp;...

iOS 14’de DuckDuckGo varsayılan tarayıcı seçilebilecek

Apple'ın iOS 14 ve iPadOS 14 yazılımları artık üçüncü parti yazılımların varsayılan tarayıcı olarak seçilmesini sağlıyor. Geliştiriciler ise yapılan değişikliği destekleyen sürümlerini tek tek...

Facebook’un ilk artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü 2021’de piyasaya çıkıyor

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook Connect etkinliği sırasında şirketin 2021 yılında artırılmış gerçeklik gözlüğüne ilişkin ilk ürünlerini satışa sunacaklarını belirtti. Şirketin sanal gerçeklik (VR)...

Instagram IGTV videolarına yapay zeka ile oluşturulmuş açıklamalar ekleyecek

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, sosyal medya yöneticilerini ve içerik üreticilerini memnun edecek yeni bir özelliğe kavuşuyor. Artık IGTV'deki videoların...

iOS 14 destekleyen iPhone modelleri

Apple, yeni işletim sistemi iOS 14'ü pek çok yeni özellikle beraber kullanıma sundu. Hangi modellerin destekleneceği ise merak konusu oldu. Yapılan açıklamaya göre iOS 14'ün...

İlgili İçerikler

Facebook’un ilk artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü 2021’de piyasaya çıkıyor

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook Connect etkinliği sırasında şirketin 2021 yılında artırılmış gerçeklik gözlüğüne ilişkin ilk ürünlerini satışa sunacaklarını belirtti. Şirketin sanal gerçeklik (VR)...

Facebook Messenger’dan ortak video izleme özelliği: “Birlikte İzle”

Facebook Messenger'in yeni özelliği sayesinde videoları artık sevdiklerinizle beraber izleyebileceksiniz. 8 kişiye kadar katılım imkanı sunan yeni özelliğin ismi "Birlikte İzle" / "Watch Together". Yeni...

Instagram’dan sosyal eşitlik adına yeni hamleler

Instagram CEO'su Adam Mosseri, yayınladığı blog yazısında insanların platformu sosyal sorumluluk, ırkçılık gibi konularda farkındalık yaratmak için de kullandıklarını vurgulayarak,  Instagram'ın belli azınlık grupları...

Mark Zuckerberg App Store’un incelenmesini istiyor

Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, kendisiye yapılan bir röportajda App Store ile ilgili sorulan sorulara çarpıcı cevaplar verdi. Axios tarafından gerçekleştirilen röportajda kendisine yöneltilen...

Facebook’taki fotoğraflarınızı artık Dropbox’a taşıyabilirsiniz

Aralık ayında kullanıcılara fotoğraflarını Google Fotoğraflar uygulamasına aktarabilmelerine olanak tanıyan Facebook, bu kapsamda Nisan ayında yeni bir veri aktarma aracını kullanıma sunmuştu. Şimdi ise...