AnasayfaHaberlerCandy Crush'ın Sahibi King Digital 5.9 Milyar Dolara Satıldı!

Candy Crush’ın Sahibi King Digital 5.9 Milyar Dolara Satıldı!

Dünyayı kasıp kavuran Candy Crush oyununu geliştiren King Digital, Activision Blizzard tarafından 5.9 milyar dolar karşılığında satın alındı!

Candy Crush başta olmak üzere; Farm Heroes, Bubble Witch, Pet Rescue gibi tüm dünyada popüler hale gelen oyunların sahibi olan King Digital Entertainment, 5.9 milyar dolar gibi rekor bir fiyatla bir başka oyun devi Activision Blizzard’a satıldı.

Call of Duty, World of Warcraft, Quake, Prototype, Wolfenstein gibi oyunların sahibi Activision tarafından gerçekleştirilen satın alma işlemi, mobil oyun dünyasının en büyük satın almalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla miktarın büyük olması sektörde şimdiden oldukça ses getirmiş durumda.

Activision Blizzard - King Digital

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Activision ise, King Digital Entertainment gibi başarılı bir oyun firmasını satın almayla birlikte; mobil, konsol ve PC oyunları kapsamında global olarak liderlik pozisyonuna geleceklerini ve geleceklerini şekillendireceklerini belirtiyor.

İlk olarak Nisan 2012’de sadece Facebook üzerinden oynanabilen bir oyun olarak karşımıza çıkan Candy Crush, kısa sürede herkesi etkisine almış; bir yıl sonra da sırasıyla iOS ve Android cihazlara da gelerek mobil oyun dünyasında kral koltuğuna oturmuştu. Oyunun geliştiricisi King firması, 2014 yılında sadece Candy Crush üzerinden 1.33 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Diğer oyunlardan elde edilen gelir ve bu oyunların sahip olduğu kullanıcı sayıları da hesaba katıldığında 5.9 milyar dolar olan satın alma miktarının firma değerini karşıladığını söylemek mümkün.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler