AnasayfaHaberlerİran, Facebook ve Twitter Yasağını Kaldırdı

İran, Facebook ve Twitter Yasağını Kaldırdı

İran’daki 2009 seçimlerinden beri yasak olan Facebook ve Twitter, 4 yıl aradan sonra ilk kez kullanılmaya başlandı.

İran’da yapılan 2009 şeçimlerinden bu yana ülkede Facebook ve Twitter kullanımı yasaklanmıştı. Ancak dün ülke genelinde bu sosyal mecralara erişim izni verildi.

Resmi olarak herhangi bir açıklama yapılmazken; bu durum İran’da yaşayanların Facebook ve Twitter üzerinden paylaştığı gönderiler ile anlaşıldı. Neden izin verildiği ve bu durumun ne kadar süreceği henüz bilinmemekle birlikte İran’da yaşayanlar 4 yıl aradan sonra bu mecralara erişebilmelerinden dolayı mutlu olduklarını belirttiler.

İranlı gazeteci Ali Hashem‘in tweeti:

Daha önce sadece ülke dışındaki serverlardan yönlendirme yaparak ya da bir VPN kullanarak giriş yapabiliyorlardı. Ülke içinde kullanılan serverler üzerinden Facebook ve Twitter’a erişim izni verilmiyordu.

Erişime açılan Facebook ve Twitter‘a ne kadar süre izin verileceği konusunda herhangi bir bilgi yok, ancak İranlılar’ın yasağın kalkması durumundan son derece mutlu olduklarını söyleyebiliriz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler