AnasayfaHaberleriOS 9 Daha Akıllı Siri İle Ön Plana Çıkıyor

iOS 9 Daha Akıllı Siri İle Ön Plana Çıkıyor

Apple’ın merakla beklenen yeni mobil işletim sistemi sürümü iOS 9, daha çok yenilenen Siri ile ön plana çıkıyor.

WWDC 2015 etkinliği kapsamında tanıtılan iOS 9, sahip olduğu özelliklerin arasında en çok Siri ile ön plana çıktı. Daha akıllı ve daha güçlü hale gelen Siri, artık daha fazla kişiselleştirilmiş önerilerde bulunabiliyor.

iOS 9 ile birlikte gelen yenilikler arasında en çok öne çıkan konu Apple’ın dijital asistani Siri oldu. Siri’ye gelen Proactive olarak adlandırılan yeni özellik, kullanıcılar özel olarak istememiş olsa dahi içinde bulunulan zamana ve lokasyona göre çeşitli uygulama önerilerinde bulunuyor. Siri’nin sahip olduğu Proactive özelliği ile Google Now’a da benzetildiği söylense de, teknik olarak böyle bir durum söz konusu görünmüyor. Zira Google Now zaman ve mekan verilerini kullanarak kullanıcıya varacağı noktaya olan mesafe bilgileri ve mekanlar, kulaklık takıldığı esnada gösterdiği müzikler gibi konularda önerilerde bulunuyorken; yeni Siri, zamana ve lokasyona bağlı olarak daha çok uygulama önerilerinde bulunuyor. Yani yeni güncelleme ile Siri, cihazda yüklü olan uygulamalar üzerinden kullanıcı davranışına ve alışkanlıklarına göre ihtiyacı olan uygulamaları öneriyor.

iOS 9 Siri - Proactive Assistant
Fotoğraf: The Verge

Apple ayrıca Siri’nin e-posta ID’lerine göre sizi arayan ancan adres defterinizde bulunmayan kişiler için e-posta ID’lerini tarayacağını da vurguluyor. Tüm bu özellikler ise ekranı aşağı kaydırma hareketi ile açılan yeni bir Spotlight arayüzü üzerinden görülebiliyor.

Siri ayrıca Google Now’da olduğu gibi lokasyon bilgilerine göre gidilecek olan yerler için hatırlatmalarda da bulunuyor. Bunun yanı sıra sesleri daha iyi algılayan Siri, fotoğraflar arasında akıllı aramalar yapabiliyor. Ayrıca birimleri çevirme işlemlerini de gerçekleştiriyor.

Fotoğrafta da görüldüğü üzere fotoğraflar için spesifik aramalar gerçekleştirilebiliyor.
Fotoğrafta da görüldüğü üzere fotoğraflar için spesifik aramalar gerçekleştirilebiliyor.

iOS 9 ile birlikte gelen yeni Siri, eskisine göre çok daha hızlı çalışıyor. Buna göre güncellenen Siri’ye verilen ses komutlarında, cevap alma süresinin %40 daha hızlı olduğu belirtiliyor.

Siri üzerinden elde edilen verilerin hiçbirinin toplanmadığı da özellikle vurgulanırken; verilerin hiçbir şekilde AppleID ile ilişkilendirilmediği ve üçüncü parti uygulamalar ile paylaşılmadığı da belirtiliyor. Yani veriler cihaz üzerinde işleniyor ve cihazda kalıyor; bulut sistemine transfer edilmiyor.

iOS 9 - Siri
Fotoğraf: The Verge

Etkinlikte Siri’nin yeniliklerini anlatan Craig Federighi, Android kullanıcılarının sadece %12’sinin Lollipop sürümüne geçiş yaptığını belirtirken; Siri’nin sahip olduğu özellikler ve diğer yenilikler ile iOS 9’un daha iyisini yapabileceğinin de altını çiziyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler