AnasayfaSosyal MedyaInstagram'dan Snapchat-Benzeri Yeni Özellik: Instagram Hikayeler

Instagram’dan Snapchat-Benzeri Yeni Özellik: Instagram Hikayeler

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, “Hikayeler” (“Stories”) adını verdiği, kullanıcıların fotoğraf ve videolarını hikayeleştirdikleri yeni özelliğini kullanıma sundu.

Snapchat’teki “Stories” özelliğiyle temelde aynı mantığa sahip olan Instagram Hikayeler özelliğini, kısaca kullanıcıların kendi takipçileriyle 24 saat içinde kaybolacak olan fotoğraf ve video paylaşması olarak tanımlamak mümkün.

Instagram’ın resmi blogu üzerinden yapılan açıklamaya göre, Instagram Hikayeler sayesinde kullanıcılar aşırı gönderi paylaşma endişesi duymayacak. Yani kullanıcılar gün içerisinde gönül rahatlığıyla istediği kadar gönderi paylaşabilecek. Paylaştığı bu gönderileri ise çeşitli metin ve çizim araçlarını da kullanarak hikaye haline getirebileccek ve bunu takipçileriyle paylaşabilecek.

Instagram Hikayeleri

Oluşturulan hikayelerin 24 saatin sonunda kaybolduğunu da vurgulamak gerekiyor. Ayrıca oluşturulan bu hikayeler, kullanıcıların akış sayfasında da, profil sayfasında da gözükmüyor.

Kullanıcılar, kendi oluşturdukları hikayelere ve takip ettiği diğer kullanıcıların hikayelerine akış sayfasının üst kısmındaki alandan ulaşabiliyor. Yeni bir hikaye paylaşıldığında ise paylaşan kişinin profili renkli bir halka ile gösteriliyor.

Instagram Hikayeleri 2

Bir hikayeyi görüntülemek ve etkileşimde bulunmak da oldukça basit işlemler ile gerçekleştirilebiliyor. Kullanıcıların akış sayfasının en üstünde yer alan hikayelerden birine dokunduktan sonra; yine dokunma işlemiyle hikaye içinde ileri-geri yapabiliyor, sağa-sola kaydırma işlemiyle diğer kullanıcıların hikayelerine geçiş yapabiliyor.

Instagram Hikayeler’deki etkileşimin özel olduğunu da belirtmek gerekiyor. Öyle ki burada Instagram Direct ile gönderilen özel mesajlar ön plana çıkıyor. Yani herkese açık şekilde beğenme, yorum yapma gibi bir etkileşim söz konusu değil.

Instagram Hikayeleri

Kullanıcılar ayrıca Instagram hikayelerinin gizliliğini de değiştirebiliyor. Hikayeler gizli yapıldığında sadece takipçiler görebiliyor; kullanıcı dilerse sadece istemediği kişilerin görmemesini de sağlayabiliyor. Kullanıcılar ayrıca kendi hikayelerinin ekranındayken kimlerin hangi fotoğrafı veya videoyu görüntülediğini de inceleyebiliyor.

Instagram Hikayeler nasıl oluşturulur?

  1. Ekranınızın sol üst köşesindeki “+” simgesine dokunun veya akışın herhangi bir yerinde parmağınızı sola kaydırın.
  2. Fotoğraf çekmek için ekranın alt tarafındaki yuvarlak simgeye dokunun, video çekmek için ise aynı simgeye basılı tutun. Telefonunuzdan yakın zamanda çektiğiniz bir fotoğrafı veya videoyu yüklemek için parmağınızı ekranda aşağı kaydırın ve ne paylaşmak istediğinizi seçin.
  3. Hikayenize yazı eklemek veya çizim yapmak için “Aa” veya kalem simgesine; bir efekti kaldırmak için Geri Al’a, kaydetmek için ise Bitti’ye dokunabilirsiniz.
  4. Fotoğrafınızı veya videonuzu yok saymak için İptal’e; telefonunuza kaydetmek için ise “↓” simgesine dokunabilirsiniz.  İşiniz bittiğinde ise hikayenizi paylaşmak için tik simgesine dokunun.

Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflara Bir De Bu Açıdan Bakın

An itibariyle hem iOS hem de Android kullanıcılarına sunulan Instagram Hikayeler’i kullanmak için uygulamanın son sürümünü yüklemek gerekiyor.

Instagram: Google Play | App Store

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler