AnasayfaBilimİklim değişikliğine karşı korunması gereken yerleri gösteren interaktif harita

İklim değişikliğine karşı korunması gereken yerleri gösteren interaktif harita

Bu interaktif harita, biyolojik çeşitliliğin korunması ve iklim değişikliğinin önüne geçilmesi için koruma altına alınması gereken yerleri gösteriyor.

Dünyadaki insan nüfusu hızla artarken ve şehirler gittikçe genişlerken, dünya üzerinde doğal kalan yerleri korumak gittikçe önemli hale geliyor. Yeni yapılan bir proje ise iklim değişikliğine karşı koruma altına alınması gereken yerlerin interaktif bir haritasını çıkartıp buraları korumanın neden önemli olduğunu açıklıyor.

“Global Safety Net” isimli bu proje, hem milli parklar gibi koruma altında olan yerleri gösteriyor, hem de biyolojik çeşitliliğin korunması ve iklim değişikliğinin önüne geçilmesi için koruma altına alınması gereken yerleri gösteriyor.

Görsel: Global Safety Net

Bilim insanlarını yaklaşık olarak iki yıldır üzerinde çalıştığı bu proje, Google Earth yazılımı üzerinden çalışan interaktif bir haritadan oluşuyor. İlgili harita ise nadir türlerin yaşadığı yerleri, biyolojik çeşitliliğin zengin olduğu yerleri ve karbon geri dönüşümünde önemli rol oynayan yerleri gösteriyor. Harita üzerinden hayvanların göç yollarını görmek de mümkün.

Bu tür haritaların doğayı koruma planlarını geliştirmeleri konusunda ülkelere yardımcı olabileceği düşünülüyor. Biyolojik çeşitliliğin olduğu alanları korumak, hastalıkların yayılmasını önlemek açısından da önem arz ediyor. Örneğin yaşadığı bölgesi zarar gören hayvanların insanların olduğu bölgelere doğru hareket ederek hastalıkların yayılmasına neden olabileceği için erkenden önlem almak gerekiyor. Tüm bu endişelerin giderilmesi için atılan adımlarda bu interaktif haritanın da yardımcı olabileceği düşünülüyor. Öyle ki haritaya göre iklim değişikliğinin önüne geçilmesi için haritada vurgulanan neredeyse bütün bölgelerin korunması gerekiyor.

İlgili haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler