AnasayfaSosyal MedyaHangi Ülkede Hangi Mesajlaşma Uygulaması Daha Çok Kullanılıyor?

Hangi Ülkede Hangi Mesajlaşma Uygulaması Daha Çok Kullanılıyor?

Android cihazınızda en fazla hangi mesajlaşma uygulamasını kullanıyorsunuz? WhatsApp, Messenger, Viber veya Line? Ya da Hangouts?

Hızlı iletişim, pratik bir şekilde dosya (fotoğraf, video, döküman vs.) gönderimi, emoji ve sticker kullanımı ve sahip olduğu daha nice özellikleriyle birlikte anlık mesajlaşma platformları artık mobil yaşantımızın vazgeçilmez birer parçası haline geldi. Öyle ki Facebook, Google, Twitter, Blackberry, Samsung gibi bu durumun farkında olan birçok teknoloji şirketi de bu sektöre giriş yapmanın yollarını aradı. Bunların içinden bazıları zirveye çıkarken, bazıları da çok fazla tutulmadı.

Peki an itibariyle hangi mesajlaşma uygulaması diğerlerine göre daha fazla kullanılıyor? SimilarWeb‘in yaptığı bir araştırma, bu soruya kısmen cevap veriyor. Android verilerinin incelenerek toplam 187 ülkenin ele alındığı araştırmada, bu ülkelerde en fazla hangi mesajlaşma uygulamalarının daha fazla kullanıldığı gösteriliyor.

en-cok-kullanilan-mesajlasma-uygulamalari

Araştırmaya göre 187 ülkeden 156’sında Facebook’un sahip olduğu WhatsApp (109) ve Messenger (49) uygulamalarının ilk sırada yer aldığı görülüyor. Bu iki popüler mesajlaşma platformlarının ardından ise sırasıyla Viber (15), Line (4), WeChat (3), Telegram (2), KakaoTalk (1), imo (1), Zalo (1), BBM (1) ve ChatOn (1) geliyor.

WhatsApp’ın Pek Bilinmeyen 16 Özelliği ve İpuçları

Facebook Messenger ve WhatsApp’ın dışında Viber’ın 10’dan fazla ülkede popüler olan tek mesajlaşma uygulaması olması dikkat çekiyor. Özellikle Doğu Avrupa ülkelerde daha fazla kullanılan Viber; Belarus, Moldova, Ukrayna gibi ülkelerde daha çok ön plana çıkıyor. Öyle ki Nisan 2016 verilerine göre Ukrayna’daki Android cihazlardan %65‘inde Viber’ın yüklü olduğu ve kişi başı günde ortalama 16 dakika kullanıldığı belirtiliyor. Ayrıca Irak, Libya ve Sri Lanka gibi ülkelerde de popülaritesini arttırmaya devam ediyor.

ulkelere-gore-populer-mesajlasma-uygulamalari

Line, WeChat ve Telegram ise Çin, İran ve Japonya gibi ülkelerde daha fazla varlık gösteriyor. Örneğin Line uygulamasının Japonya’daki kullanıcıları tarafından günde 40 dakikadan fazla kullanıldığı ifade ediliyor.

Son olarak KakaoTalk Güne Kore’de, imo Küba’da, Zalo Vietnam’da, ChatOn Eritre’de ve BBM ise Endonezya’da en fazla kullanılan mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Burada dikkat çeken ise BBM uygulamasının bir ülkede de olsa hala popüler olarak kullanılıyor olması. Öyle ki Nisan 2016 verilerine göre Endonezya’daki Android cihazların %87.5‘inde BBM bulunuyor.

Türkiye’de ise tahmin ettiğiniz üzere WhatsApp ilk sırada yer alıyor.

Araştırmada en dikkat çeken nokta ise Google’ın mesajlaşma platformu Hangouts‘un hiç bir listeye girememesi. Google’ın Google+’ta olduğu gibi Hangouts konusunda da istediği başarıyı elde edemediği de bir gerçek. Ancak Google I/O 2016 etkinliğinde tanıttığı Allo, sahip olduğu özelliklere bakıldığında sektöre hızlı bir giriş yapacak gibi görünüyor.

Hangi Tarayıcı Ne Kadar Kullanılıyor?

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler