AnasayfaİnternetGoogle ve Yandex Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı Unutmadı

Google ve Yandex Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Unutmadı

Google ve Yandex, her sene olduğu gibi bu sene de anasayfalarında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı‘na yer verdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için özel olarak doodle tasarlayan Google, önceki senelere benzer bir doodle çalışması ile karşımıza çıktı.

23 Nisan 2016 Google Doodle

Yandex ise 23 Nisan’a özel olarak hazırladığı bir logo ve video serisi ile kutladı. “Bugün sözü 23 Nisan’ın gerçek kahramanlıklarına bıraktık” diyen Yandex, çocukların yer aldığı 30 saniyelik videoya anasayfasında yer verdi. Ardından ise YouTube kanalında video serisinin devamını paylaştı.

23 Nisan 2016 Yandex Logo

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen bu bayram; TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Milli Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Milli Bayramı’yla birleştirilen Hakimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmi olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir. [Ayrıntılı bilgi için: Vikipedi]

Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler