AnasayfaHaberlerGoogle İlk Sürücüsüz Otomobilini Resmi Olarak Tanıttı

Google İlk Sürücüsüz Otomobilini Resmi Olarak Tanıttı

Google, uzun süredir üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobillerinin ilk prototiplerini resmi olarak tanıttı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen Code Conference etkinliğinde Google, üzerinde uzun süredir çalıştığı ve bir Google X ürünü olan sürücüsüz otomobil prototiplerini resmi olarak tanıttı (Self-Driving Car Project).

Google’ın uzun süredir çalışmalarını ciddiye aldığı ve sonunda ilk prototiplerini duyurduğu sürücüsüz otomobiller, artık bir çalışma olmaktan çıktı ve görücüye çıkartıldı. Konsept olarak sıradan otomobillerden çok daha farklı olan bu prototiplerde, direksiyon, vites, gaz-fren-debriyaj pedalı bulunmamakla birlikte; otomobil sadece çeşitli yazılım ve sensörler ile çalışıyor. Kısaca bu otomobil insanın fiziksel kontrolüne ihtiyaç duymuyor. 2 kişilik olarak tasarlanan otomobiller ile bir yerden başka bir yere gitmek içinse yapılması gereken tek şey bir butona basmak.

Google sürücüsüz otomobil
Google sürücüsüz otomobil

Konferansta, sürücüsüz otomobillerin tanıtılmasıyla birlikte akıllara gelen güvenlik problemleri ile ilgili konuşma yapan Google kurucu ortağı Sergey Brin, endişelerin aksine otomobillerin tamamen güvenliğin esas alınarak tasarlandığını vurguladı. Araçların maksimum 25 mph (yaklaşık olarak 40 km/h) hıza ulaşabileceklerini belirten Sergey Brin, ayrıca otomobillerde gelişmiş (örn. kör noktaları tespit eden) sensörler bulunduğunu ve yaklaşık olarak iki futbol sahası uzaklığındaki nesneleri tespit edecek sensörlere de sahip olduğunu açıkladı.

Google Glass’ta olduğu gibi bu sürücüsüz otomobiller de belirli test aşamalarından geçtikten sonra piyasaya sürülecek. Test amaçlı olarak ilk etapta 100 adet prototip üretmeyi amaçlayan Google, çalışmalarına bu şekilde devam ederek araçların testlerine devam edecek.

Google’ın sürücüsüz otomobilleri için hazırladığı tanıtım filmini ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler