AnasayfaEditördenGoogle Şeffaflık Raporunda En Çok Dikkat Çeken Ülke Türkiye Oldu

Google Şeffaflık Raporunda En Çok Dikkat Çeken Ülke Türkiye Oldu

Google 2013’ün ilk 6 ayına ilişkin Şeffalık Raporu’nu yayınladı. %966 oranındaki artış ile Türkiye, raporun en dikkat çeken ülkesi oldu.

Google‘ın 6 ayda bir hazırladığı ve hükümetlerden gelen isteklere göre oluşturulan istatistiklerin paylaşıldığı Google Şeffaflık Raporu yayınlandı.

2013 yılının Ocak ayından Haziran ayına kadar hükümetlerden gelen içerik kaldırma taleplerini gösteren raporda en dikkat çekici ülke Türkiye oldu. Bir önceki rapora göre (2012 yılının son 6 ayını içeren rapor) içerik kaldırma taleplerinde Türkiye %966‘lık bir artış göstererek rapora damgasını vurdu.

2013 yılının ilk 6 ayı içinde Türk hükümeti tarafından içerik kaldırma taleplerini ve Google’ın buna verdiği reaksiyonu gösteren raporu aşağıdan inceleyebilirsiniz:

[quote_box_center]Türkiye

Bir politikacı ve seks skandalları hakkında bilgilere bağlantı veren tüm arama sonuçlarının kaldırılmasına yönelik bir mahkeme emri aldık. Söz konusu arama sonuçlarını kaldırmadık.

Bir devlet kurumundan, Kürt partisi ve Kürt eylemcileri hakkında bilgi içeren bir blog’un yanı sıra Kürdistan haritasını gösteren bir Google+ profil resminin kaldırılmasına yönelik iki talep aldık. Söz konusu blog’u veya profil resmini kaldırmadık.

Bir devlet savcısının işlerinin kalitesini eleştirerek iftirada bulunduğu iddia edilen bir blog’un kaldırılmasına yönelik olarak üçüncü bir tarafa yönlendirilen bir mahkeme emri aldık. Söz konusu blog’u kaldırmadık.

Pek çok devlet görevlisinin özel e-postaları, telefon numaraları, banka hesabı bilgileri ve resmi kimlik numaralarını içeren çok sayıda blog yayınının kaldırılmasına yönelik olarak üçüncü taraflara yönlendirilen üç mahkeme emri aldık. Ürün politikalarımızı ihlal ettikleri için blog yayınlarının büyük çoğunluğunu kaldırdık.

Devlet kurumlarından, 5651 numaralı yasayı ihlal ettiği iddia edilen Blogger, Google+ ve Web Araması’na ilişkin toplam 1345 öğenin kaldırılmasına yönelik 1126 talep aldık. Ürün politikalarımızı ihlal eden 188 öğeyi kaldırdık.

Devlet kurumlarından, Atatürk’e yönelik eleştiriler içeren toplam 17 YouTube videosunu ve 109 blog yayınını kaldırmaya yönelik 37 talep aldık. Topluluk Kurallarımızı ihlal eden 10 videoyu kaldırdık.

Aldığımız içerik kaldırma taleplerinin sayısı, bir önceki raporlama dönemine göre %966 oranında artmıştır.[/quote_box_center]

Google’a bütün hükümetlerden gelen içerik kaldırma taleplerinin genel istatistikleri ise:

google şeffaflık raporu
google şeffaflık raporu

Diğer ülkelerden gelen içerik kaldırma talepleri ve ayrıntılar için Google Şeffaflık Raporu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler