AnasayfaİnternetGoogle Popup Reklam Gösteren Bazı Mobil Siteleri Cezalandıracak

Google Popup Reklam Gösteren Bazı Mobil Siteleri Cezalandıracak

Google’ın sıralama algoritması gün geçtikçe yeni metrikler ile güncelleniyor. Arama sonuçlarında iki yeni değişikliği daha duyuran Google, bundan böyle kapatılması zor olan popup reklam gösteren mobil siteleri cezalandırmaya başlıyor.

Yapılacak olan ilk değişiklik, arama sonuçlarında sitelerin mobil cihazlar ile uyumlu olup olmadığını gösteren “Mobil uyumlu” ibaresi ile ilgili. 2 yıl önce uygulamaya konulan bu ibare, mobil arama sonuçlarında sitelerin mobil uyumlu olup olmadığını kullanıcılara gösteriyordu. Ancak Google verilerine göre mobil arama sonuçlarında listelenen mobil uyumlu internet sitelerinin %85‘e ulaşması sebebiyle artık bu ibare mobil arama sonuçlarından kaldırılacak.

Google Mobil uyumlu

İkinci değişiklik ise birçok kişinin şikayetçi olduğu bir konu olan Popup reklamlar. Bazı internet sitelerine mobilden erişim sağlanmak istendiğinde, kullanıcıların karşısına tüm ekranı kaplayan ve kapatılması zor olan (veya hiç kapatılamayan) popup reklamlar çıkar. Bu tür durumlarda ise kullanıcı istemeden de olsa reklamlara tıklayabiliyor. Google ise kullanıcıların çok fazla şikayetçi olduğu bu durumu ortadan kaldırmak için kapatılması zor olan veya kapatılamayan popup reklamlar gösteren internet sitelerini cezalandırmaya başlıyor.

10 Ocak 2017 tarihinden itibaren artık agresif popup reklamlar gösteren internet sitelerinin mobil arama sonuçları sıralamalarını düşüreceğini açıklayan Google, bu uygulamanın tüm internet sitelerini kapsamayacağını; sadece içeriğe erişimi zorlaştıran sitelerin bu değişiklikten etkileneceğini belirtiyor.

Değişiklikten etkilenecek siteler arasında, tüm ekranı kaplayan, kapatılması zor olan (çok küçük kapatma ikonu olan vs), kullanıcıları reklama tıklamaya mecbur bırakan popup reklamlara sahip internet siteleri bulunuyor:

Yasak popup reklam örnekleri

Değişiklikten etkilenmeyecek siteler arasında ise, ekranın sadece belli bir bölümünü kaplayan, kapatma seçenekleri kullanışlı olan ve içeriğe erişimi hiç bir şekilde engellemeyen popup reklamlara sahip internet siteleri bulunuyor:

Yasak olmayan popup reklam örnekleri

Sonuç olarak 2017 yılından itibaren artık rahatsız edici düzeyde popup reklamlar göstererek kullanıcıları içerikten ziyade reklamlara tıklamayı zorlayan internet siteleri artık arama sonuçlarından yavaş yavaş silinmeye başlayacak. Kullanıcı için oldukça faydalı olan bu değişikliğin, reklamveren ve yayıncıları ne ölçüde etkileyeceğini ise zaman gösterecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Sık Yapılan Site İçi SEO Hataları (İNFOGRAFİK)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler