AnasayfaSosyal MedyaGoogle+ Etkileşiminizi Arttırmanızı Sağlayacak 8 İpucu

Google+ Etkileşiminizi Arttırmanızı Sağlayacak 8 İpucu

Google+ üzerinde etkileşiminizi arttırmak istiyorsanız bu 8 ipucuna bir göz atmalısınız.

Google+ her ne kadar sürekli Facebook ile kıyaslansa da aslında kendisini diğerlerinden ayıran birçok farklı özelliği bulunuyor. Bu yüzden Facebook’ta izlenen strateji Google+ üzerinde geçerli olmayabiliyor. Dolayısıyla Google+’ın özellikleri iyi kavramak, etkileşimi arttırmak için bu özelliklere göre strateji belirlemek gerekiyor. Peki Google+ üzerinde etkileşim arttırmak için neler yapılabilir?

1- Google+ çevrelerini etkin kullanın

Google+ çevreleri ile kitlenizi kategorilere ayırabilir ve o kategorilere özel paylaşımlar yapabilirsiniz. Örneğin sadece ailenizin, iş arkadaşlarınızın yada müşterilerinizin görmesini istediğiniz bir gönderiyi; sadece o Google+ çevresine gösterilecek şekilde özel olarak yapılandırabilirsiniz. Google+ çevrelerini bu bağlamda etkili bir şekilde kullanarak oldukça olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Google+ Çevreler
Google+ Çevreler

2- Hangouts on Air ile canlı yayın yapın

Hangouts on Air (Canlı Hangouts), Google’ın tüm kullanıcılarına sunduğu ücretsiz broadcasting (yayıncılık) servisidir. Oldukça faydalı olan bu servisi ister Google+ üzerinden, isterseniz de YouTube üzerinden kullanabilirsiniz. Canlı yayın servisini birçok farklı amaç için kullanabilirsiniz. Örneğin herkese açık olarak bir canlı yayın programı düzenleyerek sesinizi tüm dünyaya duyurabilirsiniz. Ya da Google+ üzerinden istediğiniz kişileri yayına dahil edebilirsiniz. Ayrıca yayınınızı canlı olarak izleyemeyenler için ekstra bir kayıt sistemi kurmanıza gerek yok. Yaptığınız her canlı yayın otomatik olarak YouTube kanalınıza kaydediliyor.

Hangouts On Air
Hangouts On Air

3- Paylaşımlarınızda fotoğraflara ağırlık verin

Her platformda olduğu gibi Google+’da da fotoğrafların etkileşimi diğer gönderi çeşitlerine göre daha fazla. Ancak Google+ fotoğraflar konusunda diğerlerinden biraz ayrılıyor. Örneğin Google+’a yüklediğiniz fotoğrafların kalitesi Facebook ve Twitter’da olduğu gibi bozulmuyor ve hiçbir şekilde kırpılmıyor. Yani Google+’a yüklediğiniz fotoğraflarınız yeniden boyutlandırılmadan, çözünürlüğü değiştirilmeden orijinal hali ile kullanılabiliyor. Dolayısıyla fotoğraf paylaşımlarınız için Google+ ideal bir platform.

4- Auto Awesome ile fotoğraflarınıza efektler verin

Google+’ın oldukça hoş olan Auto Awesome (Eğlenceli Fotoğraf Araçları) özelliği ile Google+ profilinize yüklediğiniz fotoğraflarınıza otomatik olarak GIF-tarzı hareketli efektler verebilirsiniz. Bunu yapmak için ayrı bir efor sarfetmenize gerek yok. Adından anlaşılacağı üzere bu işlemi Google sizin için otomatik olarak yapıyor. Bu özelliği kullanarak kitlenize daha kaliteli fotoğraflar sunabilirsiniz.

Auto Awesome
Auto Awesome

5- YouTube entegrasyonunu kullanın

Google’ın yaklaşık olarak 6 ay önce duyurduğu YouTube yorum sistemi ile Google+ entegrasyonun nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Sizin YouTube’a yüklediğiniz bir videoyu Google+ üzerinden paylaştığınız zaman, o gönderiye yapılan yorumlar otomatik olarak YouTube’daki videonuzun yorum bölümüne ekleniyor. Dolayısıyla hem Google+ hem de YouTube üzerinden etkileşim almış oluyorsunuz. Her iki platformda da büyümenizi sağlayacak bu entegrasyonu kullanabilirsiniz.

6- Metin içerikli yazılarınızı düzenleyin

Gönderilerinizde önemli olan noktaları vurgulayarak kitlenizin o noktalara odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin paylaştığınız metin içerikli gönderinizde vurgulamak istediğiniz kelime veya kelime gruplarını kalınlaştırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken o kelime veya kelime grubunun başına ve sonuna yıldız (*) işareti eklemek. Örn: “Google+ *2011 yılında* kurulmuştur.” Bu cümlede geçen “2011 yılında” kısmı, başında ve sonunda yıldız (*) kullandığımız için kalın olarak yazılacaktır. Bunun gibi küçük ama etkili yazma tekniklerini kullanarak Google+ çevrenizin yazıya olan ilgisini arttırabilirsiniz.

7- Gönderilerinizi blogunuza embed edin

Google+ gönderilerinin embed özelliği, sizin Google+ üzerinde paylaştığınız bir gönderiyi blogunuzda herhangi bir yere (orijinal haliyle) yerleştirmenizi sağlar. Bu sayede gönderinizi Google+ sınırıları dışına taşıyarak etkileşiminizi arttırmış olursunuz. Ayrıca beğendiğiniz gönderilerinizin, sürekli akıp giden Google+ akış sayfasında kaybolmasını engellemiş olursunuz. (Yukarıdaki örnek, Google+ gönderisinin embed edilmiş halidir.)

8- Hashtag kullanın

Özellikle Twitter’daki kullanımı ile bilinen hashtagleri diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Google+ üzerinde de kullanabilirsiniz. Ancak Google+ bu noktada da diğerlerinden biraz ayrılıyor. Siz herhangi bir hashtag yazmasanız dahi Google yazdığınız metni inceleyerek hashtag olarak kabul edilebilecek bir kelime veya kelime grubunu hashtag olarak algılayabiliyor ve otomatik olarak gönderiye bunu ekliyor. Ancak dilerseniz aynı Twitter’da olduğu gibi kendiniz de manuel olarak hashtag ekleyebilirsiniz. Hashtag kullanarak ise kendi çevrenizin dışında daha fazla kullanıcıya ulaşma şansını yakalamış olursunuz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler