AnasayfaHaberlerGoogle+'a Embed Özelliği ve Yeni Yazarlık Entegrasyonu Geldi

Google+’a Embed Özelliği ve Yeni Yazarlık Entegrasyonu Geldi

İlk olarak Twitter’da başlayan ve geçtiğimiz günlerde de Facebook ile devam eden embed kullanımı şimdi de Google+’a geliyor.

Geçtiğimiz aylarda Facebook, embed (gönderiyi başka bir alana gömme) özelliğini duyurmuştu. Şimdi ise Google+ bu özelliği aktif edeceğini duyurdu. Bu özellikle beraber kullanıcılar, artık platform üzerinden paylaşılan bir gönderiyi orjinal hali ile diğer sitelere veya bloglara gömebilecek.

Özelliği kullanabilmek için istediğiniz gönderinin sağ üst kısmında yer alan işarete tıklayın ve karşınıza gelen menüden “Yayını yerleştir” kısmına tıklayın. Karşınıza gelecek olan embed kodunu kopyalayıp görünmesini istediğiniz sitede veya blogda ilgili yere yapıştırın.

Embed kodunu gömdüğünüz sitede gönderi aşağıdaki gibi olacak:

Embed üzerinden etkileşim uygulanabilecek. Kullanıcı gömülmüş bir gönderiye yorum yazabilecek, +1 ekleyebilecek veya gönderiyi paylaşan profili takip edebilecek.

Google’ın duyurduğu diğer bir yeni özellik ise yazarlık özelliği ile alakalı. Author Attribution olarak bilinen özellik ile google arama sonuçlarında çıkan site isimlerinin yanında küçük bir yazar profil resmi görünüyordu. Şimdi bu yeni özellik ile Google+’ı Google Authorship özelliği ile entegrasyon sağlayan Google artık yazar içeriklerini Google+ sayfasına bağlamış olacak.

Google Authorship
Google Authorship

Şimdilik sadece WordPress ve Typepad platformları ile çalışan bu yeni özellik ile wordpress.com üzerindeki bir blogunuza Google+ hesabınız ile giriş yaptığınızda otomatik olarak Author Attribution özelliği devreye girerek üstteki resimde gördüğünüz gibi Google+ profil resminiz gözükecektir.

Google bu iki yeni özellikle de Google+’ın daha etkin bir biçimde kullanılmasını istediğini söyleyebiliriz. Bundan sonraki günlerde sadece bu iki özellik için bile Google+ kullanıcı sayısının artacağını söyleyebiliriz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler