AnasayfaİnternetGoogle Fiber İle Yeni Nesil TV Reklamları Geliyor

Google Fiber İle Yeni Nesil TV Reklamları Geliyor

Google, internet reklamlarına benzer bir şekilde çalışan yeni nesil TV reklamları üzerinde testlere başladı.

Televizyon reklamları ile internet reklamları arasından en temel fark, internet reklamlarının hedeflenebilir ve daha net ölçeklenebilir olmasıdır. Google ise her iki mecra arasındaki bu farkları bir nebze olsun kaldırmayı amaçlıyor. Yani yeni reklam sistemi ile televizyonlarda artık hedefli reklamların yayınlanabilmesi sağlanmış oluyor.

Google Fiber projesi kapsamında yürütülen yeni TV reklamları ile ilgili olarak açıklama yapan Google yeni TV reklamlarında; lokasyon bilgilerine göre kaç kişinin reklamı görüntülediği, reklamların kaç kere izlendiği gibi verilerin elde edilebileceğini belirtirken; bu verilere göre hedefli reklamlar oluşturulabileceğini de ifade etti.

[vc_button title=”Küçük İşletmeler İçin Online Reklamcılık Rehberi” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/kucuk-isletmeler-icin-online-reklamcilik-rehberi”]

Yeni Fiber TV reklamlarında; kişilerin hangi TV programını seyrediyor olduklarını ve geçmişte hangilerini seyrettiklerini kayıt altında tutarak, reklamları aynı web üzerinde olduğu gibi kişiselleştirmeyi amaçlayan Google, bu sayede reklamverenlere de maksimum geri dönüş sağlamış olacak.

Google Fiber TV Box
Google Fiber TV Box

Sonuç olarak Google, kullanıcının bulunduğu bölge, geçmişte izlediği programlar (diziler, filmler vs) ve hali hazırda izliyor olduğu programları takip ederek kullanıcı profili oluşturulmasını sağlayacak. Dolayısıyla kullanıcılara daha kişiselleştirilmiş reklamlar gösterilirken; reklamverenlerin de verimli sonuçlar almaları sağlanmış olacak.

ABD’nin Kansas eyaletindeki yerel işletmeleri televizyon reklamları vermeye çağıran Google, yeni reklamların ilk testlerini burada gerçekleştirecek. Daha sonra ise Google Fiber’in kullanıldığı diğer şehirlerde çalışmalar devam edecek.

Google Fiber projesi kapsamında yürütülen bu proje eğer başarıya ulaşırsa, Google TV sektöründe de farklı bir dönem başlatmış olacak. Zira standart haline gelmiş eski tip TV reklamlarına göre, yeni TV reklamlarında çok daha verimli reklam geri dönüşleri almak mümkün hale gelebiliyor. Bakalım yapılan testler sonucu önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmeler olacak hep birlikte görmüş olacağız.

[vc_button title=”Google Evrimi (1997 – 2014) (İNFOGRAFİK)” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/google-evrimi-1997-2014-infografik”]

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler