AnasayfaBilimGoogle DeepMind, Efsanevi Go Oyuncusunu Yenmeyi Başardı

Google DeepMind, Efsanevi Go Oyuncusunu Yenmeyi Başardı

Yapay zeka teknolojilerinde yaşanan gelişmeler her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Hatırlarsanız konuyla ilgili olarak Kasım 2015’te Facebook’un Go oyununda insanları yenebilecek bir yapay zeka üzerinde çalıştığını sizlerle paylaşmıştık. Görünen o ki Google’ın DeepMind birimi Facebook’tan önce davranmış durumda.

Google’ın 2014’ün başında satın aldığı yapay zeka firması DeepMind ise yapay zeka teknolojisine katkı sağlayan kuruluşların başında yer alıyor. Öyle ki DeepMind tarafından geliştirilen yapay zeka tabanlı AlphaGo programı, Go (Baduk) oyununda efsanevi oyuncu Lee Se-dol‘u oyun serisinin ilkinde tarihi bir zaferle alt etmeyi başardı.

AlphaGo vs Lee Se-dol Go oyunu

“Çok şaşkınım”

Oyunun başlamasından yaklaşık 3.5 saat sonra AlphaGo’ya teslim olan Lee, sonuca oldukça şaşırdığını şu sözlerle dile getirdi:

“Çok şaşkınım. Kaybetmeyi hiç beklemiyordum. AlphaGo’nun bu tarza mükemmel bir oyun sergileyebileceğini hiç düşünemezdim.

Düelloyu kabul ettiğime de pişman değilim. Şaşırdığımı itiraf etmeliyim, ancak artık olan oldu. Oyundan büyük keyif aldım ve bir sonraki karşılaşmayı bekliyorum.”

Oyunun ilk serisinde kaybeden Lee, 8-15 Mart 2016 tarihleri arasında sürecek olan serinin devamında yeniden AlphaGo ile karşı karşıya gelecek. Ödül ise 1 milyon dolar. Bakalım önümüzdeki karşılaşmalarda Lee bu hezimetin intikamını alabilecek mi, yoksa DeepMind’ın AlphaGo’su zaferini tazeleyecek mi, hep birlikte görmüş olacağız.

AlphaGo ile Lee Se-dol arasındaki Go karşılaşmalarını canlı olarak izlemek isterseniz DeepMind YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

https://twitter.com/345triangle/status/707478576820461568

KAYNAKThe Verge

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler