AnasayfaHaberlerGoogle Contributor: İnternet Reklamcılığında Bağış Dönemi

Google Contributor: İnternet Reklamcılığında Bağış Dönemi

Google internet reklamcılığını farklı bir boyuta taşıyarak, web site reklamlarının bağışlarla kaldırılabileceği yeni projesini duyurdu: Google Contributor.

İçinde bulunduğumuz internet çağında, hali hazırda bulunan tüm web siteleri, -ziyaretçiler pek hoşlanmasa da- varlığını sürdürebilmek için maalesef reklam yayınlamak zorunda kalıyor. Kimi internet sitesi bunu banner tarzı reklamlar ile yaparken, kimileri de Paywall denilen içerikleri ücretli olarak gösterme tekniğine başvuruyor. Google’ın yeni duyurduğu Google Contributor projesi ise tüm bu sisteme farklı ve bir o kadar da mantıklı bir çözüm getirecek gibi gözüküyor.

Google Contributor nedir?

Google Contributor, kişilerin aylık olarak yaptığı küçük miktarlardaki bağışlar ile istediği web sitelerdeki Google reklamlarını kaldırabilmelerini sağlayan bir çeşit reklam üyeliği sistemidir. Aylık 1 dolar, 2 dolar veya 3 dolar‘lık bağışlar ile sisteme üye olan kişiler, diledikleri web sitelerinde reklamların kaldırılmasını sağlayabilecek. Ardından ilgili web sitelerinde varolan reklamlar da, yerini bir “Teşekkür” mesajına bırakacak.

Google Contributor
Google Contributor

Sisteme üye olan kişiler aylık 1 ile 3 dolar arasında bağışta bulunabilecek. Haliyle bağış miktarı ne kadar fazla olursa, ilgili siteleri o kadar fazla desteklemiş olacak.

Bağışta bulunan kişiler (Contributor), sisteme katılan web sitelerini (Participating) ziyaret ettiklerinde ise, yaptığı bağışın bir miktarını o sitenin sahibine göndermiş olacak. Bunun sonucu olarak ise sitedeki bulunan reklamların yerine bir “Teşekkür” mesajı yer alacak. İsteğe bağlı olarak bu mesaj sadece yazı olarak da uygulanabilecek.

Google Contributor - Örnek
Google Contributor – Örnek

Şimdilik test sürecinde olan davetiye sistemi ile (şimdilik sadece ABD’de) çalışan Google Contributor projesi, şu anda Science Daily, Mashable, wikiHow, the ONION, Urban Dictionary, imgur başta olmak üzere toplam 10 partner ile yürütülecek. Davetiye isteyen kişiler ise buradaki sayfadan e-posta adreslerini göndererek bekleme listesine girebilecekler.

Google’ın bu yeni projesi, -test süreci başarılı geçtiği takdirde- internet reklamcılığına bambaşka bir boyut kazandırarak, web site sahiplerinin ve ziyaretçilerin internet alışkanlıklarını değiştirebilir. Zira internet üzerinde en çok yayınlanan reklamların Google’ın reklam sistemine ait olduğu bir gerçek. Bakalım Google Contributor projesi internet reklamcılığına gerçekten farklı bir boyut kazandırabilecek mi, ilerleyen günlerde hepimiz görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler