AnasayfaİnternetGoogle Art Project 3D Özelliğine Kavuştu

Google Art Project 3D Özelliğine Kavuştu

Google’ın sanat eserlerini online ortamda sergilemek için açtığı Art Project ile artık 200’ün üzerinde sanat eserini 3 boyutlu olarak inceleyebilirsiniz.

Sanat eserleri, galeriler, koleksiyonlar ve daha birçok yapıtı Art Project ile online ortamda sunan Google, platforma şimdi de 3D özelliğini getirdi.

Art Project 3D özelliği için; California Academy of Sciences, Israel Museum, Los Angeles County Museum of Art, Dallas Museum of Art, Museo de Arte Orientale ve Kunsthistorisches Museum Wien gibi müzeler ile anlaşan Google, bu müzelere de platform üzerinde çeşitli yönetim seçenekleri sunuyor.

Partnerler, erişim sağlayabileceği yönetim platformu üzerinden, yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar ekleme, dahil etmek istedikleri eserler için uygulamalar geliştirebilme gibi imkanlara sahip olabileceği gibi; Google Street View (Sokak Görünümü) teknolojisini de kullanabilecekler. Bu sayede oluşturdukları eserlerin Art Project altında 3D olarak görüntülenebilmesini sağlamış olacakar.

Google Art Project 3D
Google Art Project 3D

Proje kapsamında şu anda platform üzerinde 200’den fazla nesne 3D boyutlu görüntülebiliyor. Dünyanın en eski maskesiLuluwa kadın figürü, Hippotamus gibi tarihi eserler ise bunlardan sadece birkaçı.

3 boyutlu eserlere bakmak için arama kısmından istediğiniz müzeyi bulup seçtikten sonra sol kısımda yer alan Ayrıntılandır > Medya Türü menüsü altından 3D seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Ancak şimdilik bahsettiğimiz müzelerin bu özelliğe sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

İlk olarak 2011 yılında kullanıma sunulan ve Art Project’in de bünyesinde olduğu Google Cultural Institute, toplam 60’dan fazla ülkeden 6 milyondan fazla görsel, video, döküman ve 10 binden fazla sanat eseri barındırıyor. Şimdi ise Google, yeni getirdiği özellikler ve yaptığı anlaşmalar ile Art Project servisini de önemli bir arşiv haline getirecek gibi görünüyor.

Bunlara da göz atın:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler