AnasayfaİnternetFirefox'un Türkiye'deki Varsayılan Arama Motoru Yandex Olacak

Firefox’un Türkiye’deki Varsayılan Arama Motoru Yandex Olacak

Varsayılan arama motoru için ABD’de Yahoo, Rusya’da Yandex ile anlaşan Mozilla, Türkiye’de de Yandex ile anlaşacağını duyurdu.

2014’ün Kasım ayında biten anlaşma sonucu varsayılan arama motoru olarak Google’dan vazgeçen Mozilla, ABD’de Yahoo ile; Rusya’da ise Yandex ile anlaştığını duyurmuştu. Türkiye’de ise Firefox’un yeni çıkacak olan Türkçe sürümleriyle birlikte varsayılan arama motoru olarak Yandex kullanılacağını duyurdu.

Firefox sürümlerinde Google’ı artık varsayılan arama motoru olarak kullanmayacağını duyuran Mozilla, ülkelere özel anlaşmalar yapmaya devam ediyor. Yani ülkede Google’dan sonra en fazla kullanılan ikinci arama motorunu hedefliyor. Türkiye’de ise Google’dan sonra en fazla kullanılan arama motoru olan Yandex Türkiye’yi seçmiş durumda.

Yandex Türkiye COO’su Milena Djuričić ise yapılan bu anlaşmadan oldukça memnun olduklarını ve Mozilla’nın Türkiye’deki aramalar için Yandex’i seçmesinden dolayı da gurur duyduklarını dile getirdi. Mozilla İş ve Hukuk İlişkilerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Denelle Dixon-Thayer ise daha fazla seçenek sunan bir Firefox deneyimi konusunda kararlı olduklarını ve Yandex Türkiye’ye de bu bağlamda güvendiklerini ifade etti.

Firefox varsayılan arama motoru
Firefox varsayılan arama motoru

Firefox’un yeni Türkçe sürümü ise haftaya kullanıma sunulacak. Varsayılan arama motoru olarak Yandex, Windows, Mac, iOS ve Android platformlarında yayınlanacak olan yeni Türkçe sürümlerinde aktif olarak kullanıma sunulacak.

Mozilla bu durumu her ne kadar kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak ve yeniliklere kapılarını açmak olarak nitelendirse de, anlaşma sağladığı arama motorlarının kullanıcılar için en iyi tercih olup olmadığı akıllarda soru işareti bırakıyor. Yani Mozilla’nın bu hamlesinin ardında, kullanıcıyı düşünmekten ziyade sadece o ülkedeki Google’a rakip olan en iyi arama motorunu seçmek gibi bir anlayış olduğu da söylenebilir. Zira Çin’de herhangi bir değişiklik yapılmamış, Firefox Çin sürümünde önceden olduğu gibi popüler arama motoru Baidu‘nun varsayılan arama motoru olarak kullanılmaya devam edilmesine karar verilmişti.

Mozilla’nın bu tercihi, kullanıcı deneyimini nasıl etkileyecek, anlaşma sonucu Yandex ve Google’ın Türkiye’deki kullanım istatistikleri nasıl seyredecek, önümüzdeki günlerde hep birlikte görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler