AnasayfaSosyal MedyaFacebook'un Mobildeki Yeni Gözdesi: Yeni Anne-Babalar!

Facebook’un Mobildeki Yeni Gözdesi: Yeni Anne-Babalar!

Sosyal medya denildiğinde akla genellikle genç nüfus gelse de, bu yeni mecraların bir anda yaygınlaşması ve birçok internet kullanıcısı tarafından kullanılıyor olması bir bakıma bu mecraları doygunluk derecesine getirdi. En azından 1.6 milyar aylık aktif kullanıcı sayısına sahip olan Facebook için durum böyle diyebiliriz.

Hatırlarsanız geçtiğimiz sene Mart 2015 tarihli bir rapor yayınlamıştık. Farklı yaş gruplarının sosyal medyadaki durumlarını gösteren bu raporda, Facebook’un %11 gibi bir artış oranı ile 65 yaş üstündek internet kullanıcıları üzerindeki etkisiyle ilk sırada yer aldığından bahsetmiştik. Peki mobilde bu durum ne? Facebook’u mobilde en etkin kullanan, en fazla etkileşim alan gruplar hangileri?

Sosyal Medya Narsisizminin Etkili Aktörü: “Selfie”

Facebook IQ ekibinin yaptığı son araştırmaya göre özellikle mobilde anne-babalar yaşantılarını dijitale dökmüş durumda. Öyle ki yapılan araştırmalar da yeni ebeveynlerin diğer kişilere göre daha fazla fotoğraf, video, bağlantı ve durum güncellemesi paylaştığını gösteriyor.

Ipsos MediaCT ve Sound Research firmalarının yardımıyla, Avustralya, Kanada, Brezilya, Meksika, İspanya, Birleşik Krallık, ABD ve Almanya olmak üzere 8 farklı ülkeden 25-65 yaş aralığındaki 8,300 anne-babadan geri bildirim alan Facebook IQ ekibi, anne-babaların diğer kişilere göre daha fazla paylaşım yaptığı gibi, aynı zamanda daha fazla etkileşim aldığını da belirtiyor.

Buna göre yeni anne-babalar diğer kullanıcılara göre 2.3 kat daha fazla fotoğraf, 2.9 kat daha fazla video ve 1.8 kat daha fazla durum güncellemesi paylaşıyor.

Facebook Anne-Baba İstatistikleri

Yeni anne-babalar sadece çok paylaşım yapmakla kalmıyor; aynı zamanda diğer kullanıcılara göre çok daha fazla etkileşim alıyor. Bebekleri ile ilgili paylaşımlar yapan anne-babalar, aile üyelerinden %37; arkadaşlarından ise %47 daha fazla etkileşim alıyor.

Yeni anne babaların %66‘sı mobil teknolojiyi aileyle iletişimde kalmak için kullandığını söylerken; %48‘i de çocuklarını eğlendirmek için kullandıklarını söylüyor. Okul çağında çocukları olan anne-babaların %30‘u bir anne baba olarak mobil teknolojinin kendilerini daha üretken yaptığını söylerken; genç yaşa sahip çocukları olan ebeveynlerin %60‘ı da çocuklarıyla iletişim konusunda yardımcı olduğunu belirtiyor.

Facebook mobil anne-baba istatistikleri

Tüm bu istatistikleri ele aldığımızda dijital pazarlamacılar için de güzel bir veri oluştuğunu söylemek mümkün. Kullanıcı sayısı olarak doygunluğa ulaşan Facebook’ta, bu sebeple kullanıcıya erişmekte güçlük çeken markalar, anne-baba odaklı yapacağı iletişim teknikleriyle hedeflerinin çok daha üzerine çıkması beklenebilir diyebiliriz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler