AnasayfaSosyal MedyaFacebook'tan Video Yayıncıları İçin İki Yeni Araç

Facebook’tan Video Yayıncıları İçin İki Yeni Araç

Son yıllarda video alanına ciddi bir şekilde yoğunlaşan Facebook, özellikle son bir yıl içerisinde getirdiği yenilikler ile platformda bambaşka bir video kültürü oluşturdu diyebiliriz. Son olarak ise video yayıncıları için geliştirdiği iki yeni aracını duyurmuş durumda.

Videolar için duyurduğu her iki araç da, yayıncıların videoları kolay ve çeşitli özellikler altında embed (yerleştirme) edebilmeleri ile ilgili. Buna göre Facebook videoları artık daha kişiselleştirilebilir bir video çalar embed API‘sine ve oEmbed desteğine sahip olacak.

Embed Edilebilir Video Çalar API’si

Facebook’un duyurduğu yeni embed edilebilir video çalar API’si sayesinde yayıncılar artık videoları kolay bir şekilde özelleştirip gömebilecekler. Kişiselleştirme veya özelleştirme kapsamında gelen yenilikler ise şöyle:

  • Otomatik Oynatma (sesli veya sessiz)
  • Ses Kontrolü
  • Oynatma Listeleri
  • Video Çalar Kontrolleri
  • Etkinlik & Hata İşleme
  • Kişiselleştirilmiş Butonlar & Küçük Resimler (Thumbnail)

Bu API ile oluşturulan videolar, kullanıcıya video üzerinden farklı etkileşim kanalları da açtığı gibi; video çalar arayüzünün de tamamen kişiselleştirilebilmesini sağlıyor. Aşağıdaki videodan da bu durumu net bir şekilde görmek mümkün.

oEmbed Desteği

İkinci yenilik ise oEmbed desteği ile ilgili. Bu da yayıncıların Facebook’taki içerikleri embed edebilmek için gereken teknik detayları yönetebilmesi anlamına geliyor. Bir bakıma Facebook’ta paylaşılan “Herkese Açık” gönderiler, videolar ve diğer içerikler artık daha kolay bir şekilde embed edilebilecek. Tek yapmanız gereken ise ilgili içeriğe ait Facebook URL’sini kopyalayıp, görünmesini istediğiniz alana yapıştırmak. Eğer bir CMS (içerik yönetim sistemi) kullanıyorsanız, oEmbed desteğini çok daha kolay bir şekilde entegre edebiliyorsunuz.

Daha fazla bilgi almak isterseniz; yeni video çalar API’si için buraya, oEmbed desteği içinse buraya tıklayabilirsiniz.

KAYNAKWeRSM

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler