AnasayfaSosyal MedyaFacebook'tan Video Yayıncıları İçin 3 Yeni Metrik

Facebook’tan Video Yayıncıları İçin 3 Yeni Metrik

Hiç şüphe yok ki videolar, özellikle son yıllarda yayıncıların en fazla mesai harcadığı içerik türü olarak karşımıza çıkıyor. Video pazarlamaya duyulan ihtiyaç ve sosyal medya platformlarının bu alanda birçok yeniliğe gitmesinin de video içerik tüketiminini arttırmasına sebep olduğunu söylemek mümkün.

Sosyal platformlardaki güncel video istatistiklerine baktığımızda da bu durum net bir şekilde görülebiliyor:

  • Facebook: Son 14 aydaki video görüntüleme sayısındaki artış: %700
  • Snapchat: Son 12 aydaki video görüntüleme sayısındaki artış: %150
  • Instagram: Son 6 aydaki video görüntüleme sayısındaki artış: %150
  • Twitter: 2016’nın başından bu yana video görüntüleme sayısındaki artış: %50

Görüldüğü üzere özellikle son bir yıl içerisindeki video tüketimi inanılmaz boyutlara ulaşmış durumda. Talep arttıkça sosyal medya platformlarındaki yenilikler de beraberinde geliyor.

Facebook da, bu alanda en fazla yenilik yapan platformlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Hem kullanıcılar hem de yayıncılar için video alanında birçok yeni özellik duyuran Facebook, bu kez de yayıncılar için yeni metriklerini duyurmuş durumda.

Sayfa İstatistikleri ve Video Kütüphanesi için önemli yenilikler getiren Facebook, yayıncıların videolarını izleyenleri daha yakından tanıyabilmesini, canlı yayınlarda sağlanan etkileşimin ne düzeyde olduğunu ve paylaşımların videolara olan etkilerini görebilmelerini sağlıyor.

Demografik veriler

Facebook’a gelen yeni video metrikleri arasında yayıncıların videoları izleyen kişileri daha yakından tanıyabilmesini sağlayacak bazı demokrafik bilgiler yer alıyor. Bundan böyle yayıncılar videoların izleme süreleri yaş, cinsiyet ve coğrafi konum gibi filtrelere göre ayırabilecek. Ayrıca yayıncılar artık spesifik bir video için demokrafik verileri karşılaştırabilecek.

Tüm videoları kapsayan (standart, 360 derece ve canlı yayınlar) demografik bilgilere ise Video İstatistikleri > Hedef Kitle ve Etkileşim sayfasından ulaşılabilecek.

Hedef kitleye göre demografik veriler
Hedef kitleye göre demografik veriler
Coğrafi konuma göre demografik veriler
Coğrafi konuma göre demografik veriler

Canlı yayın etkileşimleri

Canlı yayınlarda bir ilk olarak, yayıncılar artık canlı yayın izleyicilerinin videonun tam olarak hangi noktasında etkileşim gösterdiklerini; ne zaman ifade, yorum veya paylaşım gibi hareketlerde bulunduğunu görebilecek.

Bu yeni metrikler ise canlı yayın esnasındaki yorumların, ifadelerin ve paylaşımların hacmini görebilme ve en iyi anları yakalayabilme konusunda yayıncılara fayda sağlamış olacak. Yayıncılar etkileşim grafiği üzerinde istedikleri bir video anını seçerek o ana ilişkin istatistikleri görebilecek.

Bu istatistiklere ise Hedef Kitle ve Etkileşim > Video Etkileşimi kısmından ulaşılabilecek.

Tüm ifadeleri, yorumları ve paylaşımları gösteren video etkileşimleri
Tüm ifadeleri, yorumları ve paylaşımları gösteren video etkileşimleri
Beğeniler ile filtrelenmiş video etkileşimleri
Beğeniler ile filtrelenmiş video etkileşimleri

Paylaşım etkisi

Kullanıcılar bir videoyu beğendiğinde onu paylaşmaya da meyilli olur, ki bu da ilgili videoyu diğer kullanıcılar tarafından görülmesini sağlar. Arkadaşlardan gelen paylaşımlar da daha fazla etkiye sahiptir. Facebook’taki toplam video izlenme sürelerinin %48‘i ise paylaşımlardan geliyor. Yani kısaca paylaşımların etkisi oldukça büyük.

Paylaşımların etkisinin farkında olan Facebook ise bu konuda yayıncılar için yeni bir metriği daha kullanıma sunuyor. Yeni metrik sayesinde yayıncılar artık hangi video türlerinin kullanıcıları paylaşmaya teşvik ettiğini görebilecek. Buna göre artık orijinal video gönderisi ile paylaşımlardan gelen etkileşimler ayrı ayrı incelenebilecek. Bu iki grup arasındaki görüntüleme sayıları ve izlenen dakikalar da analiz edebilecek.

Bu verilere ise Görüntülenen Dakika ve Görüntülemeler kısmından ulaşılabilecek.

Video görüntülenme sayısının düştüğü andaki
Orijinal gönderi ve paylaşımlara göre video görüntülenme grafiği

Tüm bu metrikler ele alındığında, yayıncıların kendi kitlesini artık daha iyi anlayabileceğini; sonrasında ise elde ettiği verilere göre daha etkili bir video pazarlama stratejisi geliştirebileceğini söylemek mümkün. Ayrıca yeni metriklerin bugünden itibaren herkesin kullanımına sunulmaya başlayacağını da belirtmekte fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Facebook Görüntü Tanıma Teknolojisini Kedi ve Köpek Sahipleri İle Açıklıyor

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler