AnasayfaHaberlerFacebook'ta Hangi Gülme İfadeleri Daha Çok Kullanılıyor? (RAPOR)

Facebook’ta Hangi Gülme İfadeleri Daha Çok Kullanılıyor? (RAPOR)

Facebook, “haha” “lol” “hehe” gibi kullanıcıların Facebook’ta en çok kullandığı gülme ifadeleri ile ilgili verilerin yer aldığı bir rapor hazırladı.

Bildiğiniz üzere, genellikle reklam gelirleri, kullanıcı sayıları, video gösterimleri gibi istatistikler ile karşımıza çıkan Facebook, bu sefer kullanıcıların platform üzerindeki dijital gülme şekilleriyle ilgili veriler ile karşımıza çıktı.

Yapılan araştırmaya göre, dijital gülme ifadelerini (kelimeler, kısaltmalar, emojiler vs.) inceleme konusunda yaş, cinsiyet ve lokasyon gibi birçok farklı etken bulunuyor.

Ortaya çıkan istatistiklere göre kullanıcıların %15‘i haftada en az bir defa gönderilerde veya yorumlarda gülme ifadesi kullanıyor. %46‘sı haftada sadece bir kere bu ifadeleri kullanırken; %85‘i haftada 5’ten az ifade kullanıyor. Bu kullanıcıların %52‘si tek bir gülme ifadesi, %20‘si ise iki farklı ifade kullanıyor.

Facebook gülme ifadeleri sayısıPeki Facebook’ta hangi gülme ifadeleri daha çok kullanılıyor? Yapılan araştırmaya göre, “haha” (%51.4), emojiler (%33.7), “hehe” (%13.1) ve “lol” (%1.9) listenin başında yer alıyor. “Haha” ifadesinin hahaha, haahhhaa gibi türevlerinin de tek çatı altında gösterildiğini belirtmekte fayda var:

En fazla kullanılan gülme ifadeleriYaşlara göre bakıldığında da hangi yaş aralığında en çok hangi gülme ifadesinin kullanıldığını gösteren grafik ise şöyle (grafikteki kesikli çizgiler yaş ortalamasını göstermektedir):

Yaş aralığına göre en fazla kullanılan gülme ifadeleriGrafikte de görüldüğü bir gülme ifadesi olarak emojileri kullanan kişilerin yaş ortalaması diğerlerine göre çok daha düşük. Lol ifadesi ise daha büyük yaşlardaki kullanıcılar tarafından kullanılıyor.

Tek bi ha ifadesinin bir lego parçasına benzetildiği araştırmada, gülme ifadesinde en fazla kaç karakter kullanıldığını gösteren aşağıdaki grafiğe göre; haha ve hehe ifadeleri en fazla 4 (haha, hehe) ve 6 karakterlerde (hahaha ve hehehe) kullanılıyor.

Gülme ifadeleri karakter sayılarıCinsiyet söz konusu olduğunda ise kadınların ve erkeklerin gülme ifadeleri konusunda biraz farklılık gösterdiğini söylemek mümkün. Örneğin kadınlar erkeklere göre emoji ve lol ifadelerini daha fazla kullanırken; erkekler arasında haha ve hehe ifadeleri daha popüler:

Cinsiyete göre en fazla kullanılan gülme ifadeleriHazırlanan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler