AnasayfaHaberlerFacebook, Yeni Video Reklam Modelini Resmi Olarak Duyurdu

Facebook, Yeni Video Reklam Modelini Resmi Olarak Duyurdu

Facebook, yeni reklam modeli olan video reklamlar için testlere başladığını resmi olarak duyurdu.

Facebook’un yeni video reklam modeli için mobilde otomatik video oynatma özelliğin daha önce bahsetmiştik (bkz. Haber 1, Haber 2). Söylentiler üzerine yazdığımız yazılar, Facebook’un video reklam testlerine başladığını duyurmasıyla resmi olarak doğrulanmış oldu.

Yeni video reklamları için Eylül ayında testlere başladığını belirten Facebook, yeni reklam modeli ile kullanıcıların artık daha hareketli bir Haber Kaynağı’na sahip olacağını söyledi.

Haber Kaynağı’nda gösterilecek olan video reklamları, kullanıcının ekranında göründüğü andan itibaren otomatik olarak oynatılmaya başlayacak. Ancak kullanıcı videoya dokunmadan video sesleri çalmayacak. Yani kullanıcı, ekranındaki video reklama tıklamadıkça, video sessiz bir şekilde oynatılacak. Kullanıcının video reklama tıklamasıyla da video tam ekran şeklinde oynatılmaya devam edecek ve video sesleri açılmış olacak.

Facebook, video reklam modeli için; 20 Mart 2014 tarihinde gösterime girecek olan Divergent filminin yapımcısı Summit Entertainment ve reklam ajansı Mindshare ile anlaşmış durumda. Dolayısıyla kullanıcıların mobil veya bilgisayar ekranında -şu anda!- gösterilecek olan video reklamları sadece Divergent filmi ile ilgili olacak.

Otomatik oynatılan video özelliğinin kullanıcılar tarafından pek hoş karşılanmayacağını söylemiştik. Çünkü –mobil ortamda- otomatik olarak video oynatılması, kullanıcının telefonundaki internet paketini istemeden harcaması anlamına geliyor. Ancak Facebook böyle durumla karşılaşmak istemeyen kullanıcıların, ekranı aşağı veya yukarı kaydırmasıyla (yani video reklamın ekrandan kaybolmasını sağlamasıyla) gereksiz veri kullanımının önüne geçebileceklerini belirtti. Ayrıca otomatik oynatılan reklam videoların önyüklemelerinin sadece WiFi ile yapılacağı da belirtildi.

Ancak buna rağmen kullanıcılar reaksiyon vermeye başladı bile:

facebook video reklam
facebook video reklam

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler