AnasayfaSosyal MedyaFacebook ve Twitter Engellendi Mi?

Facebook ve Twitter Engellendi Mi?

Ankara’da yaşanan terör saldırısının ardından Facebook ve Twitter’a erişim sağlanamıyor!

10 Ekim 2015 itibariyle Ankara’da düzenlenecek olan Emek, Barış ve Demokrasi mitingi öncesinde Ankara Garı kavşağında bu sabah saatlerinde korkunç bir terör saldırısı yaşandı. Onlarca kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı bu saldırıyla ilgili haberlerin medyada sansürlenerek verilmesi vatandaşları her zaman olduğu gibi yine Twitter ve Facebook gibi mecralara yöneltti. Ancak an itibariyle her iki platformda da ciddi erişim problemleri yaşanıyor.

Henüz resmi kaynaklardan bir doğrulama yapılmamış olsa da birçok kişi Facebook ve Twitter’ın aniden yavaş açılmasından (hatta açılmamasında) şikayetçi olduklarını dile getiriyor ve bu durumun kasıtlı olarak yapıldığına inanıyor. Dolayısıyla kullanıcılar ancak TOR Browser, VPN gibi alternatifleri kullanarak bu platformlara girebiliyor.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) resmi sitesi üzerinden sorgulama yapıldığında her iki site hakkında da erişim engeli ile ilgili bir karar bulunmadığı yer alıyor. Ancak mobil operatörler ve internet servis sağlayıcıları tarafından bu platformların engellendiğine yönelik bilgiler de gelmeye devam ediyor. Ayrıca yasaklama olarak değil; platformların bant genişliği daraltma (yani dolaylı yoldan yasaklama) yapıldığına dair söylentiler de devam ediyor.

Yeni gelişmeler oldukça bu yazıyı güncellemeye devam edeceğiz…

TERÖRÜ LANETLİYORUZ!

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler