AnasayfaHaberlerFacebook'tan Düşük Hızlı İnternet İçin Yeni Reklam Formatı: Slideshow

Facebook’tan Düşük Hızlı İnternet İçin Yeni Reklam Formatı: Slideshow

Facebook, Slideshow adını verdiği yeni reklam formatı ile internet hızı düşük olan bölgelerde reklamların daha kullanışlı olmasını amaçlıyor.

Facebook 2015 Üçüncü Çeyrek Raporu‘nda da görüldüğü üzere reklam gelirini arttırmaya devam eden Facebook, bu reklamları tüm kullanıcılar ve tüm reklamverenlere uygun hale getirmeye devam ediyor. Yeni duyurduğu ve Slideshow adını verdiği yeni reklam formatıyla da, düşük internet hızına uygun Facebook reklamları hazırlanmasını sağlıyor.

Slideshow (Türkçesi: Slayt gösterisi video reklamı) isimli yeni Facebook reklam formatı, internet bağlantı hızının düşük olduğu; dolayısıyla videoların uzun sürede açıldığı bölgelerde daha iyi bir reklam deneyimi sağlıyor. Adından da anlaşılacağı üzere slayt şeklinde hazırlanan reklamlara maksimum 7 adet fotoğraf eklenebiliyor (Facebook’un ücretsiz stok fotoğrafları kütüphanesinden de fotoğraf sçemek mümkün). Reklamverenler ayrıca bu slaytları kişiselleştirebiliyor ve uzunluklarını 5-15 saniye aralığında düzenleyebiliyor. Ses ekleme imkanı ise bulunmuyor; ancak altyazı eklenebiliyor.

Facebook Slideshow reklami

Konuyla ilgili olarak Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni reklam formatı Slideshow, dosya boyutu kapsamında standart video reklamlara göre 5 kat daha küçük boyutlara sahip oluyor. Bu da düşük hıza sahip internet kullanıcılarının reklamları daha rahat bir şekilde görüntüleyerek bir nevi video deneyimi yaşamalarını sağlıyor.

Yeni reklam formatına genel olarak bakacak olursak, iki şekilde fayda sağlayacağını söylemek mümkün. Birincisi, Facebook’un bu yeni reklam formatı ile büyüyen pazarlara uzanarak buradaki potansiyel müşterilere dokunabilmesi; ikincisi ise, yüksek maliyetinden dolayı video reklamlar hazırlayamayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin daha düşük maliyetler ile benzer deneyime sahip reklamlar hazırlayabilmesi. Her iki tarafı da düşündüğümüzde kısaca hem Facebook’un hem de reklamverenlerin bu işten karlı çıkacağını söylemek mümkün.

Facebook Slideshow - Coca Cola

Slideshow reklam formatını ilk kullanan markanın ise Coca Cola olduğu belirtiliyor. Kenya ve Nijerya’da ilk olarak video reklam hazırlayan Coca Cola, bu bölgelerdeki internet hızının düşük olması (kullanılan cihazların düşük özellikleri sahip olması da dahil) sebebiyle Facebook’un yeni reklam formatına geçiş yapıyor. Coca Cola, Slideshow formatını kullanarak oluşturduğu Facebook reklamı sayesinde toplam 2 milyon kişiye erişiyor; ki bunun da video reklamdan elde ettiği sonucun iki katı olduğu ifade ediliyor.

Önümüzdeki haftalarda herkesin kullanımına sunulacak olan Slideshow reklamları, Facebook’un Reklam Yöneticisi (Ads Manager) platformu ve Power Editor aracı üzerinde yerini almış olacak.

Ayrıca bkz:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler