AnasayfaSosyal MedyaFacebook'ta Otomatik Oynatılan Videolar Nasıl Kapatılır?

Facebook’ta Otomatik Oynatılan Videolar Nasıl Kapatılır?

Facebook’un platforma eklediği yeni özelliklerden biri olan videoların otomatik olarak oynatılması özelliğini sadece Wi-Fi ile sınırlandırabilirsiniz.

Facebook’un ilk olarak mobil için duyurduğu daha sonradan web platformunda da uyguladığı Haber Kaynağı’ndaki videoların otomatik olarak oynatılması (Auto-Play) özelliği, birçok kullanıcı tarafından pek sevilmedi. Özellikle kotalı internet sahipleri için kotayı adeta sömüren bu özellik, birçok kişi tarafından tepki aldı. Bu sorunları öncesinden düşünen Facebook, bir parça çözüm olması amacıyla mobil cihazlarda ve tabletlerde küçük bir ayarlama ile bunun önüne geçebilmemizi sağlıyor. Ancak ne yazık ki tamamen değil.

Facebook Auto Play Video
Facebook Auto Play Video

“Bu özellik en azından sadece Wi-Fi’de olsun, mobil datamı sömürmesin” diyenler için bu küçük ayarlamalar işinize yarayabilir. Belki bu ayarlama bazılarınızın dikkatini çekmiştir, ancak yapılan şikayetlere baktığımızda bu ayarlamayı farkeden kadar farketmeyen kullanıcıların da olduğu aşikar. Facebook‘taki otomatik oynatılan videoların bu özelliğini kapatmak için aşağıdaki adımları Android, iPhone ve iPad’e göre uygulayabilirsiniz.

Android için

  1. Cihazınızdaki Facebook uygulamasını açın,
  2. Menüden Ayarlar bölümüne tıklayın,
  3. Videoları sadece Wi-Fi ile otomatik oynat seçeneğini işaretleyin.

iPhone ve iPad için

  1. Telefon ayarlarına gidin,
  2. Facebook’a tıklayın,
  3. Ayarlar bölümüne gidin,
  4. Videoları sadece Wi-Fi ile otomatik oynat seçeneğini işaretleyin.

Bu ayarları yaptıktan sonra, mobil veriniz açıkken Haber Kaynağı’nızdaki videolar otomatik olarak oynatılmayacaktır. Ancak cihazınınz Wi-Fi’ye bağlandığı anda bu özellik tekrar aktif olacaktır.

Buna ek olarak Facebook’un geliştirdiği sisteme göre, mobil verileri tüketmemek adına Wi-Fi’ye bağlandığınız andan itibaren Haber Kaynağı’nızdaki bu videolar otomatik olarak önceden yüklenecektir. Yani bu da mobil veriyi açtığınız zaman otomatik olarak oynatılan tüm videoların mobil veriyi tüketmeyeceği anlamına geliyor. Ancak tabi bunun bir kontrol mekanizması olmadığı için yukarıdaki ayarlamaları yapmak daha mantıklı olacaktır.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler