AnasayfaHaberlerFacebook, Mobilde Otomatik Oynatılan Video Özelliğini Test Ediyor

Facebook, Mobilde Otomatik Oynatılan Video Özelliğini Test Ediyor

Facebook, mobil üzerinde gösterilen videoların otomatik olarak açılması için testlere başladı. Yeni özellik, video reklamcılığının önemini ciddi şekilde artıracak.

Buna da bir göz atın >> Facebook’a 15 Saniyelik Video Reklamlar Geliyor

Facebook’un haber kaynağında yer alan videolar artık otomatik olarak oynatılmaya başlayacak. Yeni özellik, mobil kullanıcıların haber kaynağında ekranı aşağı veya yukarı kaydırması sonucu videonun karşısına gelmesi ile otomatik ve sessiz bir şekilde başlayacak. Videoya tıklamayla birlikte tam ekran olup, video sesi açılmış olacak. Yeni özellik ilk etapta, Amerika’daki küçük bir mobil kullanıcı kitlesi üzerinde uygulanacak.

Facebook Auto Play Video
Facebook Auto Play Video

Instagram veya bunun benzeri uygulamalar da dahil olmak üzere ilk etapta bireysel Facebook kullanıcılarının, onaylanmış sayfaların, müzik sayfalarının ve marka sayfalarının gönderdiği videolar bu özelliğe sahip olacak. YouTube, Vimeo veya buna benzer dış servisler bu özelliğe dahil edilmeyecek.

Video reklamlardaki kullanımı

Yapılacak olan ilk testler, reklam videolarını kapsamayacak. Ancak Facebook, resmi blogunda yazdığı yazıda, yeni özelliğin gelecekte reklamcılar için nasıl bir etki yaratacağını hep birlikte göreceklerini bildirdi. Başka bir deyişle Facebook, kullanıcılarını otomatik oynatılan video reklamlara alıştırmaya çalışıyor diyebiliriz. Ancak bu özelliğin kullanıcılar tarafından pek sevilmeyeceğini de söyleyebiliriz.

Ne kadar fazla video, o kadar fazla internet kullanımı

Bu yeni özelliğin kullanıcılar tarafından pek sevilmeyeceğini söylemiştik. Bunun en büyük sebebi ise videoların, kullanıcıların internet paketlerini çok çabuk tüketmesidir. Üstüne bir de otomatik açılan videoları eklersek, kaçınılmaz bir veri kullanımına maruz kalınabilir.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler